Tervisenõuanded

On väga tavapärane, et soojade ilmade tulekuga liigutakse siseruumidest õue treenima. Värskes õhk ja päike mõjuvad igati tervistavalt ning õues aktiivselt ajaveetmine on alati topeltmõnus.


Tihtipeale valitakse õues treenimiseks aeroobsed alad nagu jalutuskäigud, jooksmine ja ratas. Loomulikult on need tegevused igati tervislikud ja värskendavad, kuid unarusse ei peaks jätma ka lihastrenne. Miks? Sellepärast, et kui kõik trennid muutuvad ühtäkki aeroobseks, saab lihastoonus sellest kindlasti kannatada ja see mõjutab üsna kiirelt Sinu väljanägemist ning enesetunnet.

Peab arvestama, et lihastrennil ja aeroobsel treeningul on kehale väga erinev mõju. Lihastrennide eesmärk ei ole vaatamata levinud müüdile üksnes lihase kasvatamine. Tegelikkuses on just lihastrennidest tulenev hea lihastoonus see, mis tagab ilusa trimmis keha ja hea vormi. Prink tuhar, peenike talje ja ilusad vormis jalad tulevad siiski ainult lihastrennidest.


Kui keegi ütleb ütleb, et tema saab muru niites või aiatöid tehes sama koormuse, mis lihastrennides, siis on meil lihtsalt erinev arusaam lihastreeningust:)


Minu soovitus on hoida ka suveperioodil kavas kasvõi 2 lihastrenni nädalas, et lihastoonus säiliks. Võid teha seda kas spordiklubis või kodus – kuidas ajagraafik lubab. Kui armastad õues treenida, saad koduseid treeningkavasid teha aias, rõdul või miks mitte kusagil metsaservas. Fitbody suvistes kodustes treeningkavades on minimaalne treeningvarustus, mille saad hõlpsasti panna seljakotti, autosse ja liikuda vajadusel metsa või randa, et oma lemmiktrenn värskes õhus ära teha.

Kui Sulle meeldib pika video järgi trenni teha, vali Fit & Strong Home, mis on kokku pandud minu ja Heiki poolt. Selle boonuseks on, et saad seda teha ka koos oma kaaslasega. Kui soovid kaalu alandada ja Sulle meeldivad lühikesed 28-minutilised HIIT trennid, soovitan HIIT weight Loss Home kava, kus harjutused on pisivideotena ning pead ise taimeri järgi trenni tegema.

Peagi on tulemas ka uued Summer Body täispikad kavad, mis sobivad suvesse nagu valatult!

Fitbody jõusaalikavade hulgas on ka 2-3 treeninguga kavasid jõusaalis tegemiseks mis on ideaalsed suveiseks treeninguks. Proovi kindlasti Bikini Body Light 1,3 kava, kus on 2-3 treeningut nädalas!

Mõnusat sportlikku suve algust!

Me kõik oleme näinud reklaame, kus lubatakse imelist salenemist – telli vaid see hinnaline tabletipurk ja oota tulemusi! Ilmselgelt need reklaamid tõele ei vasta ja ihaldatud figuuri tabletikuuriga ei saavuta. Küll aga on võimalik targalt toidulisanditega enda treeninguid toetada nõnda, et Su keha maksimaalselt koostööd teeks.

Toidulisandid kuuluvad kindlasti iga professionaalse sportlaste igapäevarutiini. Neist on aga abi ka tavainimestel, kes näiteks tõstavad ajutiselt enda treeningkoormust, et seatud eesmärke saavutada. Iga muutus on Sinu kehale väljakutse ning sel perioodil on hea oma keha abistada. Õige toidulisandite kombinatsioon aitab kiiremini rasva põletada, kiirendada ainevahetust ja treeningutest taastumist sealjuures lihasmassi säilitades.

Fitbody veebist leiad sooritust toetavad toidulisandite kombinatsioonid. Vaata Egle Nabi soovitatud #4 Bikini Challenge kombot SIIT

Tuntuim rasvapõletaja – L-karnitiin

Selleks, et teha teadlikke valikuid, tuleb mõista toidulisandite omadusi ning toimet Sinu kehale. Kõige enam küsivad naised üllatus-üllatus 🙂 rasvapõletitite kohta. Kõige tuntuim neist on kindlasti L-karnitiin, mida kaalulangetamisel edukalt kasutatakse.

L-karnitiin on looduslikku päritolu aine, mis on täna üks kõige tervisesõbralikumaid rasvade põletamist soodustavaid ühendeid. Seda on aastaid kasutanud erinevate spordialade sportlased üle maailma, et parandada oma jõudlust, langetada kehakaalu ja efektiivsemalt rasvasid põletada.

Karnitiini toimel suurenevad maksas ja lihastes glükogeeni varud ning keha kasutab energiavarusid märksa ökonoomsemalt. Karnitiin aitab stimuleerida rasvade ainevahetust ning tugevdab immuunsüsteemi.

L-karnitiin on mitte-esmane aminohapet sisaldav ühend, mis tähendab seda, et seda toodetakse organismis loomulikult. Selle peamine ülesanne on aidata keha energiat toota ning aine mängib olulist rolli lihaste töös, aju ja südame normaalsel toimimisel.

Kas Sina peaks L-karnitiini võtma?

L-karnitiini soovitatakse kasutada eeskätt kõigil, kelle dieet mõjutab nende kehas sisalduva L-karnitiini kogust. Näiteks võiksid seda teha veganid või ranged taimetoitlased, kuna peamiselt saame ainet loomsetest saadustest nagu veiseliha, sealiha, kana ja piim. Kuigi L-karnitiini leidub ka avokaados ja sojaubades, on lihavaba dieedi viljelejatel siiski suurem oht puudujäägiks.

Kui Sinu eesmärk on soodustada rasvapõletust ja kiirendada kaalulangust, on samuti karnitiinist abi. Karnitiin aitab kehal keha rasvavarudest energiat toota, mis pikemas perspektiivis vähendab rasvavarusid. On tõestatud, et igapäevane L-karnitiini manustamine suurendab antud aminohappe ühendeid veres, suurendades lihaskontsentratsioone ja rasvade metabolismi. Lisaks on tal ka tõestatud vananemisvastane toime!

Karnitiin aitab oluliselt kaasa ka mürgiste ainevahetuse produktide eemaldamisele, kiirendades sellega koormusejärgset taastumist. Seetõttu on see oluline toidulisand vastupidavusaladel väsimuse vähendamiseks ning koormusega kohanemisel. See kehtib hästi ka jõutreeningutel, eriti intensiivsemalt perioodil.

Ehk siis rasvade põletus, detox ja anti-aging ühes aines!

Millal L-karnitiini võtta?

Soovituslik kogus on vähemalt  1000mg päevas – täpsemalt oleneb see spordialast ja kehakaalust. Toidulisand soovitatakse võtta söögikorral või enne treeningut. Enamikel naistel tähendab see 2 kapslit kord päevas.

Telli Fitbody valitud karnitiin SIIT.

Mõnusat treeningut!

Kevade saabumisel võib tänavatel märgata sadu ja sadu jalutajaid ja sörkijaid. Ka jõusaalide kardioseadmed muutuvad ühtäkki populaarseks, sest nii naised kui mehed leiavad, et suveks võiks mõned ülekilod kaotada. Reeglina aga pikad ühtlases tempos kardiotrennid soovitud tulemust ei too. Mida siis teha?

Ühtlases tempos aeroobne treening on oluline ja teatud juhtudel ka parim valik – näiteks algajale, haigusest taastumisel ja raseduse ajal. Kui aga oled juba treeningutega harjunud ning tulemuseta rühkimine ajab närvi mustaks, tuleb treeningplaani targalt kohandada.

Hundiisu kurioosum

Kui kardioga alustad,  kulutad Sa treeningute ajal rohkem energiat ja võid edukalt kaalu langetada isegi siis kui jätad toitumise samaks. Mõne ajaga aga keha harjub treeninguga ning ei kuluta enam sama hulka energiat. Et edasi kaalu langetada, tuleks korrigeerida toitumist, pikendada treeningu aega või lisada tempot.

Kaloraaži vähendamine on aga libe tee, kuna kaalu säilitamise või langetamise eesmärgil peaks jätkuvalt vähem sööma. Peale pikka aeroobset treeningut on paraku enamikel inimestel hundiisu ning haaratakse kiire energiarikka lahenduse järele. „Tegin ju tohutu trenni, nüüd võin rasvase toidu süüa“ kulmineerub tõsiasjaga, et trenniga kulutatud energia süüakse lihtsalt tagasi.  Seega jääb üle treeningute aega aina pikendada, mis muidugi ei ole tegelikkuses võimalik.

Tervislik hommikusöök

Kena vormi ikka pole :/

On fakt, et pikkade kardiotreeningutega kaotab keha koos rasvaga ka olulise hulga lihasmassist. See omakorda tähendab seda, et ihaldatud sportlikku toonuses kehavormi Sa ei saavuta ning jõunäitajad ei suurene.

Kadu lihasmassis toob lisaks muule negatiivsele kaasa ainevahetuse aeglustumise, mis toetab hoopis kaalutõusu. Kui siis dieet lõpetada või liikumist vähendada, tulevad üleliigsed kilod kiirelt tagasi ja üldiselt on sealt edasi pigem raskem kaalu langetada.

Kutsumata külalised – stressihormoonid

Paljud ei tea, et igasugune treening mõjutab stressihormoonide taset. Sama kehtib ka pikkade kardiotreeningute kohta. Pidevalt kõrgendatud stressitasemega hakkab aga keha hoopis rasva kinni hoidma ja halveneb insuliinitundlikkus. Kõrgendatud stressiseisundis hakkavad domineerima hormoonid, mis tõstavad isu ning vähenevad rasvapõletust reguleerivate hormoonide tase.

Mida pikemalt Sa igapäevaselt pikki treeniguid harrastad, seda suurem stress. Kui retsepti lisada veel lühike uneaeg ja muud igapäevased stressorid töölt või isiklikust elust, pole ideaalset kehavormi kuigi lihtne saavutada. Fitbody klientide puhul olen seda väga palju näinud – justkui tehakse korralikult trenni ja toitutakse tervislikult, kuid kaal ei lange just stressi tõttu.

Tark treeningplaan ehk HIIT treeningud

Ideaalis on treeningplaan mitmekülgne – sama mitmekülgne, nagu Sinu igapäevane toitumine, ning vastab Sinu tervislikule seisundile.

Fitbody naised on kindlasti kursis minu armastusega HIIT treeningute vastu. Selle põhjus on lihtne – kiiremat ja efektiivseimat treeningmeetodit ei ole lihtsalt veel avastatud!

HIIT ehk High Intensity Interval Training on kõrge intensiivsusega treening, kus ühe treeningu jooksul treenitakse nii kõrgel kui madalamal pulsisagedusel, vastavalt enda treenitusele, sest koormust on lihtne ise regulaarida. HIIT meetodil võib teha traditsioonilisi kardiotrenne nagu jooks, ratas, ellips, hüpped, sprindid ja muidugi minu lemmikut – lihastreeninguid.

Egle Nabi trennis

Kiire, lihtne, huvitav

Esimene tohutu pluss HIIT treeningute puhul on loomulikult ajavõit. Kui ühtlases tempos aeroobsed treeningud kestavad keskmiselt 45-70 ja mõnel juhul isegi 90 minutit, siis keskmine intervalltreening kestab oma intensiivsuse tõttu ainult 20-35 minutit.

Kuna intensiivsed intervalltreeningud on kehale koormavad, on 1-3 HIIT treeningut nädalas täiesti piisavad, et keha taastuda jõuaks. Tastumine on väga oluline, sest muidu ei jaksa Sa maksimumpingutust teha, mis ongi selle trenni mõte.

Teine tohutu pluss on mitmekesisus – treeningud on väga erinevad ja huvitavad. Enamik HIIT treeninguid on tehtavad oma keharaskusega, kuid edasijõudnute kavasid saab teha ka jõusaalis kasutades lisaraskuseid.

See omakorda tähendab, et saad kiire ja efektiivse trenni teha igal pool ja igal ajal. Näiteks hotellitoas, õues ning käepärase lisavarustusega kasutades matina vaipa ja lisaraskusena käekotti. Kombineeri HIIT treeninguid ka teiste treeningutega!


Silmnähtavalt parem vorm

Erinevalt kardiotreeningutest ei kahanda intervalltreening lihasmassi. Kui teed treeninguid aktiivselt ja pingutad, siis näed üsna kiirelt muutust enda vormis ja füüsilises võimekuses.  

HIIT tõstab testosterooni- ja kasvuhormoonitaset, mis on mõlemad olulised ainevahetuse kiiruse reguleerimisel ka naistel. See tähendab, et treeningujärgselt ainevahetus kiireneb ja rasvapõletus intensiivistub.

Treeningujärgselt seega söögiisu väheneb, insuliinitundlikkus paraneb ning lõpptulemusena väheneb ka rasvaprotsent.

See kõik võib tunduda keeruline, aga tegelikult saabuvad tulemused kiiresti, kui tegutseda teadlikult.

Mina armastan just intensiivseid intervalltreeninguid, sest need võtavad vähem aega, on alati huvitavad ja väljakutsuvad, aitavad kaalu langetada ja säilitavad lihasmassi.

Kaalulangetuseks sobivad treeningkavad leiad Fitbody HIIT Weight Loss seeriast.

Kui soovid treenida jõusaalis, vali alustuseks HIIT Gym 1.1 kava ning jätka HIIT Gym 1.2. kavaga.

Kodus treenimiseks vali HIIT Home kava.

Mõlema kava puhul on hästi oluline pidada kinni treeninguaegadest. Jälgi täpselt treeningu juhendit ning kasuta Intervalltaimeri rakendust, et treeningu ja puhkepausid oleksid täpselt nii, nagu ette nähtud!

Mõnusat treenimist!

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga SIIN.

Kas oled tundnud, et vaatamata regulaarsele treeningule oled ikka väsinud? Või tunned, et motivatsiooni on vähe, lihased jäävad pidevalt valusaks ja trennid ei too pingutusele vaatamata soovitud tulemust? Väga oluline on siinkohal vaadata, kuidas Sa treeningutest taastud.


Viimasel ajal olen saanud mitmeid murelikke kirju teemal, et motivatsioon on madal, lihased tavapärasest valusamad ning raske on üleüldse treeningeesmärke saavutada. Trenni tehakse, kuid tulemusi ei ole. Tavapärasel reageeritakse sellele ka erinevalt – küll treenitakse veel rohkem, süüakse veel vähem või hoopis visatakse muserdusest üldse pulgad trummile järele ning keritakse diivanile pehme fliisteki alla šokolaadi nosima ja seriaale vaatama. Ilmselgelt ei sobi kumbki variantidest muret lahendama ja tagab päris kindlasti ka ebameeldiva läbikukkumise tunde.

1/23 tunni reegel ehk mis on taastumine

Lahendus, mille peale on iseseisvalt keeruline tulla, peitub hoopis puhkuses ehk taastumises. Veel enam – stressil ja trennidest taastumisel on väga tugev omavaheline seos. Lähtuvalt sellest, mis olukorras me täna oleme, on stressitase tavapärasest kõrgem ja see mõjutab oluliselt trennidest taastumist!

Tegelikult on loogika lihtne – treeningutest oodatava nähtava ja tuntava progressi tagab tegelikult taastumine. Ehk siis – loeb aga kõik see, me teeme trennivälisel ajal. Trenn kestab 1h, kuid mida sa teed ülejäänud 23 jooksul? Lisaks trennide arvule, pikkusele ja kasutatud raskustele mõjutab tulemusi Sinu elustiil. Sealhulgas söök, jook, stressitase ning uni.

Vaata üle enda menüü

Kuula enda keha

Seega – pidev stress, vähene magamine ning ebatervislik toitumine mõjutavad oluliselt taastumise kiirust. Tihti mõeldakse trennidest taastumise korral üksnes treeningutevahelist aega, eirates kui palju suuremat rolli mängib kõik see, mida teeme trennidevahelisel ajal. Selle tulemusena ei jaksa me trennides piisavalt pingutada ning ka kaalu langetada on raske. Ühtlasi oleme oluliselt vastuvõtlikumad vigastuste tekkimisele.

Nendel perioodil, kus ise tead, et stressitase on kõrgem, unetunde vähem või uni halvema kvaliteediga ning toitumine pole päris tasakaalus, tuleks seda kindlasti trennis arvestada. Võib-olla tulebki treenida tavapärasest väiksema raskusega, vähendada seeriate või treeningute arvu seni, kuniks tunned et taastumine on jälle piisav. Ära piitsuta ennast liigselt, unusta süütunne ning võta lihtsalt rahulikumalt – just nii, nagu sisetunne ütleb.

Kas Sina taastud piisavalt? Testi ennast!

Kuidas tunda ära, et Sinu taastumine ei ole piisav? Vasta allajärgnevatele küsimustele lähtudes viimase kahe nädala enesetundest.

1. Kas Sul on krooniline lihasvalu ja lihaste kangus?
2. Kas oled märganud isu langust?
3. Kas oled tundnud langust unekvaliteedis või magad ebapiisavalt?
4. Kas motivatsioon treeninguks ja ka mõneks teiseks tegevuseks on langenud?
5. Kas oled viimasel ajal tujutu või närviline?
6. Oled märganud libiido langust?
7. On Sul tekkinud tavapärasest erinev kaalutõus või -langus?
8. Kas näed, et treeningud ei anna tavapärast tulemust ja eesmärkide poole liikumine on vaevaline?

Kui vastasid vähemalt 3 küsimusele jaatavalt, siis tasub taastumisperioodi analüüsida ning vajadusel mõned korrektuurid teha.

Nipid paremaks taastumiseks

Selleks, et treeningud taas rõõmu tooksid ja enesetunne hea oleks, jälgi alustuseks järgmisi aspekte. Need on alati väikesed kuid järjepidavad muudatused, mis sihile viivad ja suure muutuse toovad!

1. Puhka piisavalt trennide vahel. Kui lihasvalu on suur, ära tee rasket trenni peale vaid liigu värskes õhus.

2. Jälgi, et ööuni oleks piisav. Hoidu enne magamaminekut ekraanidest ja proovi igal õhtul samal ajal magama minna.

3. Toitu tervislikumalt. Proovi näiteks uusi retsepte, lisa menüüsse köögivilju ka kvaliteetseid valke.

4. Katsu stressi manageerida. Tee selleks endale meelepäraseid tegevusi, mis kindlasti rõõmu teevad. Liigu värskes õhus, naudi tärkavat kevadet ja tee negatiivsete uudiste tarbimisest pause. Võta aega iseendale.


Kevadeaeg ja pikalt kestvad päevad annavad samuti sisemist energiat ja jaksu. Soovitan alati enda keha kuulata, sest treeningu eesmärk on pakkuda ju suuremat rahulolu enda keha ja vaimuga. Puhka just nii palju kui vaja, tee pisikesi muutusi elustiilis ja märkad peagi positiivseid muutusi enesetundes ja treeningute tulemuses.

Mais startivas #4 Bikini Challenge väljakutses räägime pikemalt stressist ja taastumisest. See on koht, kus Sinusugused naised saavad avatult rääkida oma väljakutsetest ning proovime neile üheskooas lahendusi leida.

Liitu väljakutsega SIIN!

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga SIIN.

Nii mõnigi kaalulangetaja on ehmatusega märganud, et treeninguid alustades vaatab kaalu pealt vastu hoopis suurem number. Miks see nii on ja mida sel juhul teha?

Kas muretsemine on vajalik?

Paljud kliendid on kurtnud, et peale lihastrenni alustamist on kaal hoopis suurenenud ja murelikult küsinud, miks see nii on ja mis nende figuuriga edasi juhtub.

Tegelikkuses ei ole muretsemiseks põhjust, sest tegu on lühiajaliselt üsna tüüpilise kehareaktsiooniga. Kui aga kaalutõus ei peatu, siis tuleb korra peatuda ja võimalusel koos treeneriga analüüsida, milliseid muutusi oma programmis ellu viia, et soovitud tulemus saavutada.

Toome siinkohal välja peamised põhjused, miks kaal tõuseb ning millal muretsemisega peaks alustama.

Lihastrennid seovad rohkem vedelikku

Lihtne füsioloogiline põhjus on tegelikult see, et lihastrennid seovadki kehas rohkem vedelikku. Lihastrennid põhjustavad mikrotraumasid ja põletikulisi protsesse, mis omakorda soodustavad vedelike kogunemist. Eriti võib seda märgata siis, kui on olnud pikem treeningpaus või oled alles treeningutega alustamas. Sama võid märgata siis, kui vahetad treeningkava.

See kõik on tavaline reaktsioon ning muretsemiseks põhjust ei ole. On individuaalne, kui kiiresti keha muutustega kohaneb, kuid kindlasti on tegu ajutise nähtusega ning peagi võid ka peeglist näga paremas vormis peegelpilti.

Milline on Sinu toidulaud?


Uue treeningstiili või – kavaga alustades võid aga tähele panna ka märgatavat söögiisu tõusu. Selle põhjus on samuti lihtne – uus treeningkava kulutab rohkem energiat. Samuti kulub rohkem energiat lihasmassi suurenemine, mis on ju lihastreeningu üks eesmärke.

Siin on aga oluline olla tähelepanelik, sest kaloraaživajadust on üsna Iihtne ülehinnata. Sul võib tekkida tunne, et trennis on nii palju pingutatud, tohutult kaloreid kulutatud ning nüüd tuleb end selle eest kohe “premeerida.” Nii suurendatakse põhjendamatult kaloraazi ning süüakse toite, mis ei ole just parimad lihastrennidest taastumisel. 

Toituma peaks alati teadlikult – ebatervislikud, töödeldud, kõrge rasvasisalduse ja vähese toiteväärtusega toidud ei aita kuidasgi kaasa lihasmassi suurendamisele ega taastumisele. Nagu ei aita ka liiga vähe söömine – nii ei jaksa sa trenni teha, taastuda ja soovitud tulemus jääb samuti saavutamata.

Tunneta oma keha ja küsi vajadusel abi toitumisnõustajalt või esita küsimus Fitbody liikmete grupis – meie kogukonnast leiad alati sõbralikke vastuseid.

Fairfood Deli toitumiskava
Tervislik toit FairFood Delis


Mida siis ikkagi teha?

Treeningutega taasalustamine või uue treeningkava järgi treenimine toob paratamatult kaasa suured muutused, millega keha peab kohanema. Jälgi, et su toitumine oleks tasakaalus ning hoidu end liigselt premeerimast toitudega, mis ei aita kuidagi kaasa taastumisele ega eesmärgi poole liikumisele. Keha kohaneb treeningutega omas tempos ning õigesti koostatud treeningkava koos tasakaalustatud toitumisega viivad sind eesmärgini. Ära lase end heidutada, kui esimese paari nädala jooksul seob keha tavapärasest rohkem vedelikku.

Egle

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga SIIN.

Jõusaal teeb naise jämedaks ja suureks! See on kindlasti üks enimlevinud treeningutega seotud müüt, mis kadumistrendi ei näita! Ikka ja jälle kuulevad treenerid, kuidas naised kipuvad lihastrenni vältima kartes, et nii muutub nende keha jässakaks ja mehelikuks. Tihti tuuakse jutu ilmestamiseks välja ka mõne maailmakuulsa naiskulturisti pilt. Kuidas lood aga tegelikult on?

Ränkraske töö ja võimatu režiim

Vaatamata asjaolule, et naistele suunatud lihastreeningud on viimastel aastatel tohutult populaarsust kogunud, seostatakse endiselt jõusaalis treenimist kulturismiga. Mõistagi on tegemist valearusaamaga ning lihastreeningud ei muuda mitte kedagi üleöö kulturistiks vôi jämedaks. Tegelikult on lihasmassi kasvatamine tohutu töö. Naine, kes endale selle eesmärgiks on seadnud, peab arvestama väga suure treeningkoormusega, mis on suunatud massi kasvatamisel ning see eeldab ranget reziimi ja plaanipärast toitumist. 

“Olen ise aastaid tegelenud fitnessiga ja juhendanud bikiinifitnessi võistlejaid, mistõttu võin kinnitada, et lihasmassi arendamine on ränkraske töö,” murrab Egle Nabi kindlalt müüdi. “See eeldab ranget režiimi nii elustiili kui toitumise osas. Võin öelda, et enamikele inimestele ei ole selline pingutus sobiv ning isegi mitte ajaliselt ja vaimselt tehtav,” lisab Egle.

4 põhjust, miks sa jõusaali kartma ei pea

Toome välja põhjust, miks sa ei pea kartma, et ühel hommikul kulturistina ärkad:

  • Lihasmassi kasvatamiseks peaksid järgima vastavat treeningkava – sellist, mis on just selleks eesmärgiks tehtud. Kava eeldab maksimumilähedast sooritust, pidevat kava muutmist ning arengut raskuste osas. Sellise suunitlusega treeningkavasid treenerid enda tavaklientidele ei koosta.
  • Peaksid tegema nädalas kindlasti 4-6 treeningut just eelkirjeldatud viisil.
  • Sul on vaja ka spetsiaalselt lihasmassi kasvatavad toitumisplaani. Enamik naisi sööb liiga vähe selleks, et üleüldse lihasmassi arvelt juurde võtta.
  • Bioloogiline põhjus – naised ei arenda lihasmassi nii kiiresti kui mehed, sest meie hormonaalprofiil on väga erinev. 

Seega ei ole sul tõepoolest vaja karta, et peale mõnda biitsepskõverdust ja õlapressi ärkad järgmisel hommikul üles kulturistina ja kõik naiselikkus on jõusaali jäänud. Nagu öeldakse fitnessi-maailmas: “Not gonna happen!” 

Lihastreeningu tegelik mõte

Miks siis jõutreeninguid nii väga armastatakse ning aina rohkem ja rohkem propageeritakse? Ikka sellepärast, et see treeningmeetod toetab keha väga efektiivselt ning aitab naistel enda tervise ja treeninguga seotud eesmärke täita.

Jõusaalis saab treenida naine, kes soovib näiteks kaalu langetada ning keha toonusesse vormida. Jõutreeninguga saab enda keha proportsioone muuta ning püsiva treenimisega saavutada terve ja vormis keha, milles on hea ja mugav olla ning mille peegelpilt rõõmu tekitab. Enesega rahulolu mõjub positiivselt meie vaimsele heaolule, mis võiks olla iga naise südameasi – olla õnnelik!

Jõusaalitreeninguga saab hästi toetada ka sooritust mõnel muul spordialal, tõestes nõnda vastupidavust, jõudu ning tugevdades konkreetset piirkonda.

Ning jah, tõepoolest – kui tekib soov hakata fitnessiga tegelema ja suurendada lihasmassi, on ka see võimalik!

Fitbody jõusaalikavad


Kui Sulle jõusaalitreeningud sobivad, siis proovi järgmisi Fitbody programme:

Gym (Re)Start on mõeldud neile, kes teevad jõusaalis veel esimesi katsetusi või kel on olnud saalist pikem paus. Treeninguid nädalas on 3 ning harjutused ei ole liialt keerukad. 8-nädalase programmi lõpus on Sul juba parem tunnetus ja visioon edasi liikumiseks!

Bikini Body Gym on 6-nädalane programm, mis on suunatud liivakellakujulise figuuri saavutamisele juba treeningutega kursis naisele.

HIIT Weight Loss GYM on suunatud kaalulangetusele. Vaid pooletunnised tempokad treeningud on ülimalt efektiivsed ning toimivad hästi rasvaprotsendi langetamisel. Boonuseks on tuntavalt rohkem toonuses keha ning suurenenud vastupidavus!

Kui aga soovid koos teiste naistega end proovile panna ja lihastreeningud enda elustiili tuua, ühine Fitbody Chellenge programmidega – see on kõige kiirem viis selle maailmaga tutvust teha!

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga SIIN.

Fitbody jälgijate hulgas tehtud küsitluses vastas 55% inimestest, et eelistab hommikusi treeninguid. 45% arvas, et õhtune trenn on siiski mõnusam.

Jõusaal
Treeningus käiakse tihti hea seltskonna pärast

Eelmises artiklis tõime välja peamise -oluline on kuulata enda keha ning planeerida treening oma päeva nõnda, et see sobituks Sinu päevakava ja harjumustega. Kui tunned ennast hästi hommkul treenides, naudi seda täiel rinnal. Kui oled rohkem õhtu-inimene ning Sul õhtusi kohtustusi ei ole – mine treeningsaali ja tõmba päevale joon alla!

Mis on aga need aspektid, mida õhtuse treeningu puhul positiivsena välja tuua? Vaatame järele!

Õhtuse treeningu eelised

Vähendab stressi
Päeva jooksul puutume kokku erinevate stressiallikatega. Eriti siis, kui meie päev on kiire ja toimekas. Stressirohkeid olukordi tuleb ette nii tööl kui pereringis, liiatigi suures peres, kus palju lapsi. Õhtune treening on hea viis juhe seinast välja tõmmata ning päevategemised unustada. Trenni tehes saad võimaliku stressi välja elada ning treeningujärgselt tõuseb teadagi heaolutunne. Nii saad jätta stressirohke päeva selja taha ja rahuliku meelega koju naasta.

Keha on valmis
Päeva jooksul tõuseb kehatemperatuur, mistõttu oled kiiremini valmis trenni põhiosaga alustama. Sa ei vaja pikka soojendust ning ei tunne ennast unise ja kangena- nagu hommikuti.

Rohkem jõudu
Suur osa treenijaid omistab ôhtustele trennidele tugevamad jõunäitajad ja parema painduvuse. Lähtuvalt eelmisest punktist on keha trenniks valmis. Samuti oled juba päeva jooksul liikunud, mistõttu ei vaja keha enam “äratamist”. Kui lisada siia juurde veel päeval tekkinud stress, on õhtune tugev trenn päris efektiivne.

Tervislik lõpp õhtule
Treening on ka hea viis asendada “halvad” õhtused harjumused tervislikega. Selle asemel, et võtta stressileevenduseks üks koogitükk, juua sõbraga õlut või sõbrannaga veini, saad veeta tervisliku õhtu hoopis treeningsaalis. Kui vesi tundub igav, siis võid nautida hoopis BCAA jooki. Peale hilist treeningut enamik inimesi suurt söömaaega ei igatse, mis teeb hommikueine veel eriti maitsvaks ja oodatuks!

Mõnus seltskond
Miskipärast hommikuste trennide puhul seda välja ei tooda. Tundub, et õhtused treenijad on sotsiaalsemad. Võib-olla on põhjus selles, et päevategemised on läbi, kusagile pole enam kiiret ning nii on õhkkond meeldivam. Kui minna treeningsaali peale 19-t, on saalid tavaliselt ka küllaltki tühjad, mis teeb treenimise lihtsamaks.

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga SIIN.

Kas treenida hommikul või õhtul? Kumb treeningviis on tulemuslikum? See on üks levinumaid küsmusi, mida Fitbody programmides esitatakse. Vaatame üle, millised eelised hommikul treenimisel on ja milliste nippide abil hommikune trenn eriti meeldivaks ja kasulikuks muuta!

Leia ENDALE sobivaim aeg

Me kõik oleme indiviidid erineva elustiili, võimete ja harjumustega. Seega on loomulik, et meile sobivad ka treenimiseks erinevad kellaajad. On raske, kui mitte võimatu, leida “one size fits all” lahendust ning peame ikkagi lähtuma eelkõige oma ajalistest võimalustest, mis töö-ja pereelu meile annab. Üldiselt peetakse parimaks treeninguajaks seda, mida saad regulaarselt oma päevakavas hoida. Treenerid soovitavad lihtsalt jälgida, et Sinu treeningute kellaaeg on regulaarselt sarnane, et keha teaks valmis olla ning kujundeks välja harjumus.

Egle Nabi treeningul
Plaani järgi treenimine viib kindlamalt eesmärkideni

Hommikuste trennide eelised

Kuigi ametlikult ei ole parimat kellaaega olemas, saame hommikuste trennide puhul välja tuua mõned eelised:

Sinu keha on ärkvel
Oled öösel korralikult puhanud ning Sinu hormonaalsüsteem valmis aktiivselt liigutama. Paljud inimesed väidavad, et nende energiatase on just hommikuti kõige kõrgem. Peale pikka puhkust suudad Sa ka treeningule paremini keskendunda – muidugi juhul, kui võtad piisavalt aega treenimiseks enne päevatoimetustega alustamist.

Paremad toitumisvalikud
On täheldatud, et varane trenn mõjutab positiivselt kogu päeva toitumisvalikuid. Kui alustad päeva aktiivselt, tulevad tervislikumad toitumisvalikud automaatselt ja vajaduspõhiselt.

Parem tuju
Hommikune aktiivne liikumine annab päevale hea hoo ning paljud eelistavad just seetõttu hommikusi trenne. Kui Sul hommikul pikaks trenniks aega napib, saad hea tuju ka kiirest paarikilomeetrisest jooksutiirust. Kui Sul on koer, siis tead juba niigi, millest jutt käib – hommikune jalutuskäik on hea viis värskes õhus päeva alustada!

Parem uni
On täheldatud, et hommikune treening mõjutab öist und positiivselt kui hilised trennid võivad öisele unele hoopis pärssivalt mõjuda. Taaskord on kõik inidividuaalne – on inimesi, kes väidavad vastupidist.

Vähem inimesi treeningklubides
Enamikel inimestel on hommikuti kiire päevatoimetusi tegema, seega saad varajastel tundidel ning isegi kuni lõunani nautida küllaltki tühja treeningsaali.

Kuidas valmistuda hommikuseks trenniks?

Kuidas aga hommikune treeningug harjumuseks muuta ning mida teha, et trenni ikkagi regulaarselt kohale jõuaks? Kas selleks on mõned head nipid.

Leia trennikaaslased!
Kõige kavalam nipp on leida trenniks kaaslane või kaaslased. Kui tead, et Sind ootab trennis sõbranna või sõber, ei teki tahtmist trennist puududa. Isegi kui osaled online treeningkavades, on hea teada, et Sinuga koos treenivad veel teised aktiivsed treenijad. Tekib teatav kohusetunne, vahel kerge võistlusmoment ning keegi ju ei taha oma treeningkaaslast alt vedada!

Kui Sul veel treeningsõbrannasid ei ole, tule Fitbody by Egle Nabi liikmed gruppi ja võid endale ka toreda treeningkaaslase leida!

Egle ja Heiki Nabi
Teinekord võib Sinu elukaaslane ostutuda ka suurepäraseks trennikaaslaseks!

Planeerimine on kolmandik edust!

Planeeri hommik ette
Mõtle läbi, mida hommikuks sööd. Üks võimalus on teha hommikusöök eelmisel õhtul valmis- näiteks üleööpuder puuviljadega maitseb hommikul hästi! Enne treeningut ära siiski liialt palju ja rasvaselt söö – muidu on kehv trenni teha.

Pane trennikott õhtul kokku
Kui plaanid jõusaali minna, pane õhtul kokku nii treeningriided kui muu trenniks vajalik. Kui plaanid jooksuringi, võid samuti riided valmis panna. Nii ei kuluta Sa hommikul unisena aega asjade otsimiseks ning väldid ka võimalust, et näiteks sokid maha ununevad või erinevat värvi saavad 🙂 Usu, oled selle eest endale hommikul tänulik!

Nipp – kui energiat vähem, vali kapist kindlasti värvilisemad riided! Värvidega mõjutame tõepoolest enda energiataset. Jah, kostüüm on oluline! Aga seda teavad naised juba niikuinii 🙂

Treeni treeningkava järgi
Lase endale koostada konkreetne treeningkava või vali sobiv programm online kavade hulgast. Kui sul on treeningkava ees ja tead enda nädalast koormust, siis on palju lihtsam “plaani täita.” Kui tead, et sel nädalal on vaja teha 3 treeningut, tekib distsipliin ning väldid viilimist.

Aseta äratuskell voodist kaugemale
Ammutuntud ja väga ebamugav nipp, mis töötab alati! Nii pead päris kindlasti voodist tõusma, et äratuskell kinni vajutada. Väldi äratuskella “snooze” nupu vajutamist! See on kõige kurja juur. Siinkohal on hea mõte minna ka õigel ajal magama, sest korralik ööuni on hea hommikuse trenni puhul hindamatu väärtusega.

Loodan, et leidsid uusi mõtteid ja nippe, kuidas on treeninguid paremini planeerida! Pea meeles, et kõige olulisem on Sinu enesetunne ning trenniaja sobivus päevaplaani.