Tervisenõuanded

„Mul on magusaisu!“ Kas kõlab tuttavalt? Läbi aastate on Fitbody treeningprogrammides osalevad naised pidanud suurimaks väljakutseks just suhkrurikaste toitudega liialdamist. Millest magusaisu tekib ja mida sellega teha?

Kui arvad, et vaid sinul on suur magusaisu, siis tea, et sa ei ole üksi. Enamik Fitbody kliente tunnistab, et sööb mingil kujul magusat pea iga päev. Fitbody treeneri Egle Nabi sõnul on isud magusa järgi on kas regulaarsed või käivad hooti.

Kust tuleb suhkur?

Kui kurja juureks ei ole otseselt maiustused, siis armastatakse rasvaseid/soolaseid toite milles on ikkagi lisatud suhkrut. “Suhkrut on ka kastmetes ja armastatud leivatoodetes, rääkimata saiakestest ja kommidest. “Janu kustutamiseks”  valitakse suhkrurikas mahl või vahepalaks “tervislik” kohupiimakreem, mida peaks lisatud suhkrukogust arvestades nimetama tegelikult juba maiustuseks,” avaldab Egle.

Harjumus magusat süüa on nii suur, et seda maitset eelistatakse ja otsitakse juba pea igast toidukorrast. Märkamatult on aga on toitumine liikunud tervislikest valikutest ja vajalikust kaloraažist väga kaugele.

Vahele jäänud toidukorrad ja saamata toitained

Fitbody toitumisnõustaja Kristin Oja sõnul ei ole põhiprobleem mitte suhkru tarbimines iseenesest, vaid hoopis põhjuses, miks seda tehakse. Nimelt on paljudel kiire elutempo ning toitumine on muutunud ebaregulaarseks. Tihti jäetakse toidukordi vahele ning haaratakse seetõttu kiire energia saamiseks nii magusaid kui soolaseid snäkke.

 „Nii jääb puudu kiudainetest, asendamatutest amino- ja rasvhapetest, valkudest, vitamiinidest kui mineraalainetest. Samuti on sellised toidud üpriski energiatihedad – me saame väikesest toidukogusest palju kaloreid. Nii ei teki täiskõhutunnet, sööme tavatoidu hiljem ikkagi järgi ja snäkid on kaloraaži mõttes ekstra,“ selgitab Kristin.

Millest isud tekivad

Snäkid sisaldavad harilikult ka igasuguseid lisaaineid, näiteks tekstuuri- ja maitseparandajaid, mis suurendavad isu. „Tekstuur, maitse ja lõhn on neil head ning nii sööd Sa lihtsalt rohkem. Ka suhkru ja rasva kombinatsioon mõjub isu tõstvalt. Puhast suhkrut või puhtast koort süües saab kiiremini küllalt kui näiteks jäätisega maiustades. Me saame näiteks tatrast ja maiustustest mõlemast süsivesikuid, ometigi ei kipu keegi keedetud tatraga niiviisi liialdama kui maiustustega. See tähendab seda, et meie keha ei ihka mitte suhkrut, vaid sööme üle sellepärast, et maiustustes olev kombinatsioon koostisainetest on see, mis meid liialdama paneb.”

Snäkkide valgusisaldus on samuti madal, aga just valgus on need, mis aitavad täiskõhutundel tekkida ja ülesöömist vältida. Siinjuures tuleb mainida, et valgubatoonid ei pruugi tekitada sama täiskõhutunnet, kui sama suurt valgukogust sisaldav kalatükk või läätseportsjon. „Batoonid ja valgupulbrid on mõeldud ennekõike neile, kellel on suurenenud energiavajadus ja kelle tavatoitumine ei taga piisavas koguses toitainete ja energiasaamist. Näiteks suure treeningkoormuse korral või siis, kui ei jõuta või ei soovita suuri toidukoguseid tarbida,“ rõhutab Kristin.

Valgurikas toit tekitab pikemaajalise täiskõhutunde

Aga suhkruvabad tooted?

Süütud ei ole ka suhkruasendajatega tooted. „Need on tihtipeale veelgi magusamad ja harjutavad maitsemeeled väga magusa maitsega ära,“ avaldab Kristin. Tihti on tegu ka müügitrikiga – silt „suhkruvaba“ ei tähenda sugugi, et toode oleks kasulik. Toote koostis on sama toitainevaene, vaid suhkur on asendatud suhkruasendajaga.

Ära lase ennast reklaamil mõjutada!

Ei tasu alahinnata ka fakti, et me näeme maiustusi ju igal pool – reklaamides, poodides ja bensiinijaamades.  „Suhkru- ja jahutoodete omahind on madal ja reklaam mõjutab meid kõiki ka alateadlikult. Mõelge kasvõi sellele, kuidas kaubad poodides paigutatud on – ikka nii, et peaksid ahvatlustest lähedalt mööda minema.“

Kas nälg või emotsioon?

Toit, eriti just liigselt suhkrut, rasva või soola sisaldav, on nii parim tujutõstja kui ka preemia hea soorituse eest. Ideaalis võiksime me siiski süüa füüsilise nälja rahuldamiseks ja keha toitainetega varustamiseks. Seega tasub enne maiustuse haaramist mõelda, kas see teeb sind õnnelikuks või näksid lihtsalt harjumusest ning tunned hiljem süümepiinu.

Loeb siiski tervik – kui toitumine on suures pildis korras, ei ole üks šokolaad mingi kuritegu. Ka enesele pidev keelamine võib panna meid seda rohkem tahtma. Paljud inimesed kipuvad selliste keeldudega elades pidevalt libastuma ja siis korraga pidurdamatult maiustusi tarbima, kuna nagunii on toitumine käest läinud ja süümepiinad tekkinud.

Tegelikult ei ole põhjust magusa söömise pärast süümepiinu tunda, isegi kui magusakogused on olnud liiga suured. See ei aita luua paremaid söömisharjumusi. Pigem keskenduda tulevikule ja mõelda, milliseid positiivseid valikuid saaksid teha oma toitumise parandamiseks. 

Kas sina kontrollid suhkrut või suhkur sind?

Egle sõnul hakkavad maitse-eelistused kiiresti muutuma ning vajadus suhkrurikaste toitude järgi kaob, kui inimene suudab kasvõi lühiajaliselt magusatarbimist piirata. Kui harjumus on olnud pikalt, siis esineb kindlasti tagasilööke, aga tunned iga korraga, et neid on lihtsam ohjes hoida. Mõnel inimesel piisab juba 5-7 päevast peale maiustuste tervislikemate alternatiividega vahetamist, et magusaisu üle kontroll tagasi saada.

Muidugi ei tähenda see seda et suhkur on üdini halb ja seda süüa ei võiks. “Tuleb lihtsalt iseendat küsida- Kas mina kontrollin oma valikuid? Kas olen sellises vormis, nagu soovin? Kui vastus on “EI” on järgmine samm otsustada, kas oma oma elu ja valikuid ning seega ka oma enesetunnet ning ilusat figuuri kontrollda,” soovitab Egle enda vastu aus olla. “Kui vastus on “JAH”, siis on vaja vaid otsust. Tihti näengi, et Challenge programmis osalejad otsustavad piirata suhkru tarbimist ja siis seda teevadki. Edukalt!”

Fitbody treener Roman Gritsanjuk valib tervisliku magustoidu

8 nippi, kuidas suhkrutarbimist vähendada.

  1. Ära asenda toidukordi snäkkidega!
  2. Mõtle läbi enda poetrajektoor ja väldi magusa- ja limonaadiletti.
  3. Loe alati toote koostist. „Suhkruvaba“ ei tähenda tervislikku toodet!
  4. Enne magusesöömist mõtle, kas see teeb Sind õnnelikuks ja kas Sul on seda vaja. Või võtad kommi harjumusest või toidukorra asemel.
  5. Joo vett! Tihti on meil isud hoopis veepuudusest.
  6. Leia maiustustele tervislikud alternatiivid – puuviljad, pähklid, juurviljad.
  7. Vaata üle enda tervikmenüü – ehk on mõnest olulisest toitainegrupist puudus, mis magusaisu põhjustab.
  8. Tee nädalane magusapaus ja märka, kuidas magusaisu muutub.

Järgmine Bikini Challenge väljakutse stardib jaanuaris. Ootame Sind teiste sarnaselt mõtlevate naistega liituma, et üheskoos oma enesetunnet ja vormi parandada!

Vaata Fitbody treeningprogramme SIIT.

Tuhara treenimisel on  ülimalt oluline roll ja seda mitte üksnes seetõttu, et oleks ilus peeglist vaadata. See suur lihasgrupp mängib suurt rolli Sinu rühis, selles kuidas istume, seisame ja üleüldiselt liigume. Tuharalihased on ühed tugevamad ja suuremad lihased, mis on paljudel istuva elustiili tõttu paraku liiga nõrgad ja mitteaktiivsed.

Aga selle vastu on ju ravi! 🤗

Miks tuharad on nõrgad?

Vastus on lihtne – tänapäeva istuv elustiil ja hobid lihtsalt ei paku sellele lihasele aktiivsust. Selle tulemusena me sõna otseses mõttes istumegi selle lihase “laiaks” 😳

On tähelepanuväärne, et kui tuhar on mitteaktiivne ja nõrk, mõjutab see kogu meie keha. Näiteks võib seljavalu üks põhjuseid olla hoopis nõrk tuharalihas. Ka põlvevalu põhjus peituda treenimata tuharalihases, mis on tekitanud olukorra, kus vaagna asend ei ole päris paigas. Kas Sina oleksid selle peale tulnud? Üldjuhul vaatavad inimesed probleeme lokaalselt ning ei oska kuidagi enda valule ja ebamugavustundele lahendust leida. Keha on aga tervik ning selle erinevad osad mõjutavad üksteist – seetõttu ongi oluline, et hoiaksid end heas vormis.

Parimad harjutused

Nii nagu kõigi teiste kehaosade puhul, pole ka tuhara treenimisel olemas ühte ja õiget, kõige paremat harjutust, mis kõigile sobiks ning annaks koheseid tulemusi. Headeks harjutusteks peetakse loomulikult kükke, väljaastekükke, jõutõmbeid ja puusatõsted. Häid tulemusi annavad nii harjutused, mis rakendavad töösse suuri lihasgruppe, kui ka isoleeritud harjutused, mis keskenduvad peamiselt tuharalihase tööle – näiteks kõnnid kummilindiga, reite eemaldamine, jalatõsted. 

Kükk kangiga jõusaalis

Põhilised vead treenimisel

On tavaline, et me ei suuda peale pikka istumist tuharat töösse rakendada. Selle vastu aitab üks hea nipp – aktiveeri tuharad enne alakehatrenni spetsaalselt tuharale suunatud harjutuste abil. Selleks sobivad hästi kummilindiga tehtavad jharjutused. Ideaalis võiksid Sul olla erineva tugevusega kummilindid, et saaksid vastavalt harjutusele raskusastet reguleerida. Seejärel on Sul treeningut alustades kohe tuntavalt parem tuharatunnetus. Proovi järele – tunnetuse vahe on lausa üllatav!

Teinekord on probleem selles, et teeme harjutusi liiga väikese amplituudiga. Näiteks kükkide puhul teeb enamik inimesi kükke nii, et reied on põrandaga paralleelsed. Selline amplituud paneb tööle küll reielihased, kuid tuhara saame aktiivseks alles siis, kui teeme sügavat kükki.

Kuidas tagada progress?

Oluline on mitte jääda kinni ühtedesse ja samadesse harjutustesse. Muuda jalgade asendit – näiteks vaheta kitsast harkseisust kükk keskmise ja laia jalgade asetusega küki vastu. Pea meeles, et keha harjub korduste arvu ning raskusega väga kiirelt, mistõttu ongi samade parameetrite järgi treenides keeruline pikaaegset progressi teha. Just seetõttu oleme ka Fitbody treeningkavadele andnud konkreetse ajalise mõõtme – et Su keha ei saaks samade harjutustega harjuda ning treenimisel oleks tuntav progress. Kui oled teinud Fitbody jõusaalikavasid, oled ilmselt märganud, et muutub korduste arv ning vahel ka harjutuste järjekord. Nii tagame, et treenimine oleks maksimaalselt tulemuslik!

Ilusa tuhara võid treenida nii kodus kui jõusaalis. Kodusel treeningul on suureks abimeheks Fitbody kummilintide komplekt.

📍Kõikidele kummilintide ostjatele saadame meilile Egle tehtud Booty special videotreeeningu kõige efektiivsemate tuharaharjutustega!

Kükk kummilindiga


Ära muretse kui sa ei tunne kohe esimestel trennidel tuhara tööd. Lihastunnetus tuleb ajaga. Ole kannatlik, keskendu tehnikale ja naudi teekonda!

Personaalse treeningkava sellise fookusega, nagu Sina soovid saad endale tellida Fitbody e-poest. 

Miks on nii, et kaalu kaotades muutuvad jalad ja nägu saledaks, kuid turvapadi on puusadelt visa kaduma? Või läheb juurde võttes hoopis kõik reitesse? Nendele küsimustele saab kõige vastuse läbi metaboolse kehakoostise analüüsi.

Metaboolne kehakoostise analüüs (Metabolic Analytics) on maailma ühe tuntuima ja tunnustatuima jõutreeneri Charles Poliquini poolt välja töötatud meetod, mis aitab leida seosed rasva lokaalse ladestumise ning hormonaalse tasakaalu vahel. Meetodit peetakse täna kõige täpsemaks kehakoostise analüüsiks, mida on arendatud ja uuritud ligi 40 aastat.

Kehakoostist mõõdetakse manuaalselt spetsiaalse kaliibri abil, kus märgitakse üles 14 strateegilises punktis ladestunud keharasv ning selle suhe lihasmassiga. Tulemustest joonistub välja Sinu profiil, mille abil saame hinnata hormonaalset tasakaalu ning anda spetsiifilised personaalsed soovitused treeningu, toitumise ning toetavate toidulisandite osas.

Kehakoostise mõõtmione kaliibriga

4 PÕHJUST, MIKS TEHA KEHAANALÜÜSI

1. Kõike täpsem, mõõdetav info Sinu keha kohta

Me loome enda programmi Sinu isikliku profiili. Sina saad väga täpse info enda kehakoostise kohta reaalajas. Salvestatud andmed võimaldavad meil korduval mõõtmisel tulemusi hinnata.

2. Personaalne lähenemine

Saad personaalsed soovitused vastavalt enda keha hetkeolukorrale. Millised eesmärgid oleks müistlik seada? Kuidas treenida, et neid saavutada?

3. Hormonaalprofiili loomine

Analüüs annab Sulle väärtuslikku infot hormonaalse seisukorra kohta ning soovitusi selle tasakaalustamiseks. See info on väga väärtuslik Sinu tervise seiskohast. Tihtipeale leiavad kliendid siit vastused pikaaegsetele terviseprobleemidele ning ka põhjused, miks kaal langeda ei taha.

4. Progressi monitoorimine

Tihti on muutused silmale raskesti märgatavad ning see võib tekitada tunde, et Sinu suurest pingutusest ja treeningust ei olegi kasu. Kehakoostise analüüs näitab täpselt ka väikesed muutused- kui palju on rasva osakaal asendunud lihasmassiga ning kas keharasva ladestumine on lokaalselt paranenud. Nii hoiame motivatsiooni üleval ja liigume samm-sammult enda eesmärkide ja hea enesetunde poole!

Fitbody treenerid Egle Nabi ja Roman Gritsanjuk on Metabolic Analytics litsentseeritud praktiseerijad Eestis.

Broneeri enda kehaanalüüsi kohtumine SIIT

Väga paljude jaoks on tervislik toitumine keeruline, kuna ollakse harjunud ebaregulaarsete toidukordade, sageli rasva- ja/või suhkrurohkete toitude “jooksu pealt” haaramise ning muude tegevuste kõrvalt söömisega. 

Suvi on tegelikult parim aeg söömisharjumuste parandamiseks, sest kodumaised värsked viljad on valmimas ja imehea maitsega! Harjumuste muutmine on sageli keerukas ja aeganõudev ning nõuab teadlikke valikuid, seega ära jäta oma toitumist juhuse hooleks. 

Hommikusöök Hiiumaa laagris

Minu 5 nippi, mida toitumise juures silmas pidada:

1. Planeeri oma toitumist.
Varu koju oma eesmärke toetavad toiduained – palju värskeid puu- ja köögivilju, marju, täisteratooteid, väherasvast liha, kala, mune, (eelistatult maitsestamata) piimatooteid, pähkleid ja seemneid. Ära varu koju mugavustoite nagu pakinuudlid, külmutatud pizzad, pihvid jms, mis ei toeta Sinu eesmärke. Ka maiustusi ja soolaseid snäkke ei tasu kappi ahvatluseks osta, kui kipud korraga liiga palju sööma või pidevalt kommikoti kallal käima.

2. Valmista korraga suurem kogus toitu.
Kui teed valmis suurema koguse toitu, saad seda mugaval järgmisel päeval tööle kaasa võtta või portsjonite kaupa sügavkülmutada, et oleks mugav tulevikus kiiretel päevadel/õhtutel kapist võtta. Siis ei teki nii kergesti kiusatust õliseid nuudleid või muud kiiret tellida. 

3. Kui käid väljas söömas, tutvu eelnevalt menüüga.
Vali sellised restoranid/kohvikud, mis pakuvad Sinu eesmärke toetavaid toite või võimaldavad retseptides muudatusi teha. On täiesti normaalne paluda friteeritud lisandi (nt kartuli-või bataadifriikate) asemel näiteks suurem kogus salatit või kaste toidu kõrvale serveerida. 

4. Ära söö sotsiaalse surve tõttu.
On täiesti okei külas olles koogist (või muust toidust) keelduda, kui tunned, et see Sinu eesmärke ei toeta. Selleks ei pea olema mingit erilist põhjust ja keegi ei peaks sellest solvuma. Samas ei peaks end ka süüdi või halvasti tundma, kui koogitüki vastu võtad, kui selle järele tõesti isu on. Ühele toidukorrale ei peaks liiga suur tähendust omastama. 

5. Suhtu toitu sõbralikult
Kui eesmärk on kaalu langetada püsivalt, siis tee oma harjumustes ja ka hoiakutes jätkusuutlikud muutused. Sinu elustiil peaks olema nauditav ja Sulle omane. Kui sisendad endale, et tervislik toitumine on vaev ja kannatused ning pead selleks pidevalt dieedil olema ja headest asjadest loobuma, tekitad endale stressi ning kaldud tõenäolisemalt valede valikute poole.

Kristin Oja
Fitbody toidumisnõustaja

Suvi tähendab paljude jaoks randa, grillpidusid, kontserte ja ringisõitmist. 

On väga oluline, et suvi ei rikuks sinu rutiini ja head vormi. Olen tähele pannud, et tihtipeale jäetakse aga trennid suvel unarusse! Küll on liiga palav, siis sajab vihma, siis on liiga põnev ja teisalt jälle igav. Sinu hea tervise jaoks on aga ülimalt oluline, et jätkaksid aktiivse elustiiliga. 

Annan sulle kolm soovitust, kuidas suvel ikka aktiivne püsida ning head enesetunnet säilitada!

1. Liigu võimalikult palju

Olenemata ilmast püüa liikuda värskes õhus. Kui otseselt trenniks on raskem aega leida, siis kasuta igal võimalusel lifti asemel treppi. Pargi auto sihtkohast kaugemale, et saaksid jalutada. Päevita seistes ja kõndides või Fitbody treeningkavasid tehes 🙂

Planeeri juba pühapäeval igale päevale väikesed liikumispausid. Pane telefoni meeldetuletus, et oleks meeldes kõndida või harjutusi teha ja pea nendest kinni! Kuigi jõusaal jääb paljude jaoks sügist ootama, ei tähenda see, et trennidest peaks pausi pidama!. Treeni ja liigu lihtsalt õues!

Hiiumaa treeninglaager 2022

2. Algata oma peres või sõprade seas suvine liikumisväljakutse

Tehke perekoosolek ja mõelge igale pereliikmele mingi liikumine. Liikuda võite kõik koos või eraldi – olenevalt teie elustiilist. Võtke kasutusele kalender ja märkige igal õhtul enda värviga kalendrisse ristike – ülesanne täidetud! Võid sama teha ka sõpradega. 

Võite motivatsiooni tõstmiseks välja panna ka auhindu või kui soovite- kasvõi kihla vedada!

Hiiumaa treeninglaager 2022

3. Planeeri suveajale sportlikud tegevused

Kui tavaliselt planeeritakse puhkuseajaks väljasõite, kontserte ja restorane, siis tee seekord teisiti ning lisa oma plaanide hulka ka sportlikud üritused. Otsi uusi võimalusi ajaveetmiseks, kus saad rohkem liikuda või sportlikes mängudes osaleda. Võta ette matk, osale mõnel spordiüritusel või avasta uusi looduskauneid kohti! Kui ees on pikem istumine, siis planeeri ette mõni aeroobne tegevus- sõida rattaga, jookse, uju või kõnni. 

Suvisteks treeninuteks soovitan aga meie Summer Body kavasid – täispika videona tehtud kava järgi saad treenida nii kodus, maal kui reisil!

Sportlikku suve!

On väga tavapärane, et soojade ilmade tulekuga liigutakse siseruumidest õue treenima. Värskes õhk ja päike mõjuvad igati tervistavalt ning õues aktiivselt ajaveetmine on alati topeltmõnus.


Tihtipeale valitakse õues treenimiseks aeroobsed alad nagu jalutuskäigud, jooksmine ja ratas. Loomulikult on need tegevused igati tervislikud ja värskendavad, kuid unarusse ei peaks jätma ka lihastrenne. Miks? Sellepärast, et kui kõik trennid muutuvad ühtäkki aeroobseks, saab lihastoonus sellest kindlasti kannatada ja see mõjutab üsna kiirelt Sinu väljanägemist ning enesetunnet.

Peab arvestama, et lihastrennil ja aeroobsel treeningul on kehale väga erinev mõju. Lihastrennide eesmärk ei ole vaatamata levinud müüdile üksnes lihase kasvatamine. Tegelikkuses on just lihastrennidest tulenev hea lihastoonus see, mis tagab ilusa trimmis keha ja hea vormi. Prink tuhar, peenike talje ja ilusad vormis jalad tulevad siiski ainult lihastrennidest.


Kui keegi ütleb ütleb, et tema saab muru niites või aiatöid tehes sama koormuse, mis lihastrennides, siis on meil lihtsalt erinev arusaam lihastreeningust:)


Minu soovitus on hoida ka suveperioodil kavas kasvõi 2 lihastrenni nädalas, et lihastoonus säiliks. Võid teha seda kas spordiklubis või kodus – kuidas ajagraafik lubab. Kui armastad õues treenida, saad koduseid treeningkavasid teha aias, rõdul või miks mitte kusagil metsaservas. Fitbody suvistes kodustes treeningkavades on minimaalne treeningvarustus, mille saad hõlpsasti panna seljakotti, autosse ja liikuda vajadusel metsa või randa, et oma lemmiktrenn värskes õhus ära teha.

Kui Sulle meeldib pika video järgi trenni teha, vali Fit & Strong Home, mis on kokku pandud minu ja Heiki poolt. Selle boonuseks on, et saad seda teha ka koos oma kaaslasega. Kui soovid kaalu alandada ja Sulle meeldivad lühikesed 28-minutilised HIIT trennid, soovitan HIIT weight Loss Home kava, kus harjutused on pisivideotena ning pead ise taimeri järgi trenni tegema.

Peagi on tulemas ka uued Summer Body täispikad kavad, mis sobivad suvesse nagu valatult!

Fitbody jõusaalikavade hulgas on ka 2-3 treeninguga kavasid jõusaalis tegemiseks mis on ideaalsed suveiseks treeninguks. Proovi kindlasti Bikini Body Light 1,3 kava, kus on 2-3 treeningut nädalas!

Mõnusat sportlikku suve algust!

Me kõik oleme näinud reklaame, kus lubatakse imelist salenemist – telli vaid see hinnaline tabletipurk ja oota tulemusi! Ilmselgelt need reklaamid tõele ei vasta ja ihaldatud figuuri tabletikuuriga ei saavuta. Küll aga on võimalik targalt toidulisanditega enda treeninguid toetada nõnda, et Su keha maksimaalselt koostööd teeks.

Toidulisandid kuuluvad kindlasti iga professionaalse sportlaste igapäevarutiini. Neist on aga abi ka tavainimestel, kes näiteks tõstavad ajutiselt enda treeningkoormust, et seatud eesmärke saavutada. Iga muutus on Sinu kehale väljakutse ning sel perioodil on hea oma keha abistada. Õige toidulisandite kombinatsioon aitab kiiremini rasva põletada, kiirendada ainevahetust ja treeningutest taastumist sealjuures lihasmassi säilitades.

Fitbody veebist leiad sooritust toetavad toidulisandite kombinatsioonid. Vaata Egle Nabi soovitatud #4 Bikini Challenge kombot SIIT

Tuntuim rasvapõletaja – L-karnitiin

Selleks, et teha teadlikke valikuid, tuleb mõista toidulisandite omadusi ning toimet Sinu kehale. Kõige enam küsivad naised üllatus-üllatus 🙂 rasvapõletitite kohta. Kõige tuntuim neist on kindlasti L-karnitiin, mida kaalulangetamisel edukalt kasutatakse.

L-karnitiin on looduslikku päritolu aine, mis on täna üks kõige tervisesõbralikumaid rasvade põletamist soodustavaid ühendeid. Seda on aastaid kasutanud erinevate spordialade sportlased üle maailma, et parandada oma jõudlust, langetada kehakaalu ja efektiivsemalt rasvasid põletada.

Karnitiini toimel suurenevad maksas ja lihastes glükogeeni varud ning keha kasutab energiavarusid märksa ökonoomsemalt. Karnitiin aitab stimuleerida rasvade ainevahetust ning tugevdab immuunsüsteemi.

L-karnitiin on mitte-esmane aminohapet sisaldav ühend, mis tähendab seda, et seda toodetakse organismis loomulikult. Selle peamine ülesanne on aidata keha energiat toota ning aine mängib olulist rolli lihaste töös, aju ja südame normaalsel toimimisel.

Kas Sina peaks L-karnitiini võtma?

L-karnitiini soovitatakse kasutada eeskätt kõigil, kelle dieet mõjutab nende kehas sisalduva L-karnitiini kogust. Näiteks võiksid seda teha veganid või ranged taimetoitlased, kuna peamiselt saame ainet loomsetest saadustest nagu veiseliha, sealiha, kana ja piim. Kuigi L-karnitiini leidub ka avokaados ja sojaubades, on lihavaba dieedi viljelejatel siiski suurem oht puudujäägiks.

Kui Sinu eesmärk on soodustada rasvapõletust ja kiirendada kaalulangust, on samuti karnitiinist abi. Karnitiin aitab kehal keha rasvavarudest energiat toota, mis pikemas perspektiivis vähendab rasvavarusid. On tõestatud, et igapäevane L-karnitiini manustamine suurendab antud aminohappe ühendeid veres, suurendades lihaskontsentratsioone ja rasvade metabolismi. Lisaks on tal ka tõestatud vananemisvastane toime!

Karnitiin aitab oluliselt kaasa ka mürgiste ainevahetuse produktide eemaldamisele, kiirendades sellega koormusejärgset taastumist. Seetõttu on see oluline toidulisand vastupidavusaladel väsimuse vähendamiseks ning koormusega kohanemisel. See kehtib hästi ka jõutreeningutel, eriti intensiivsemalt perioodil.

Ehk siis rasvade põletus, detox ja anti-aging ühes aines!

Millal L-karnitiini võtta?

Soovituslik kogus on vähemalt  1000mg päevas – täpsemalt oleneb see spordialast ja kehakaalust. Toidulisand soovitatakse võtta söögikorral või enne treeningut. Enamikel naistel tähendab see 2 kapslit kord päevas.

Telli Fitbody valitud karnitiin SIIT.

Mõnusat treeningut!

Kevade saabumisel võib tänavatel märgata sadu ja sadu jalutajaid ja sörkijaid. Ka jõusaalide kardioseadmed muutuvad ühtäkki populaarseks, sest nii naised kui mehed leiavad, et suveks võiks mõned ülekilod kaotada. Reeglina aga pikad ühtlases tempos kardiotrennid soovitud tulemust ei too. Mida siis teha?

Ühtlases tempos aeroobne treening on oluline ja teatud juhtudel ka parim valik – näiteks algajale, haigusest taastumisel ja raseduse ajal. Kui aga oled juba treeningutega harjunud ning tulemuseta rühkimine ajab närvi mustaks, tuleb treeningplaani targalt kohandada.

Hundiisu kurioosum

Kui kardioga alustad,  kulutad Sa treeningute ajal rohkem energiat ja võid edukalt kaalu langetada isegi siis kui jätad toitumise samaks. Mõne ajaga aga keha harjub treeninguga ning ei kuluta enam sama hulka energiat. Et edasi kaalu langetada, tuleks korrigeerida toitumist, pikendada treeningu aega või lisada tempot.

Kaloraaži vähendamine on aga libe tee, kuna kaalu säilitamise või langetamise eesmärgil peaks jätkuvalt vähem sööma. Peale pikka aeroobset treeningut on paraku enamikel inimestel hundiisu ning haaratakse kiire energiarikka lahenduse järele. „Tegin ju tohutu trenni, nüüd võin rasvase toidu süüa“ kulmineerub tõsiasjaga, et trenniga kulutatud energia süüakse lihtsalt tagasi.  Seega jääb üle treeningute aega aina pikendada, mis muidugi ei ole tegelikkuses võimalik.

Tervislik hommikusöök

Kena vormi ikka pole :/

On fakt, et pikkade kardiotreeningutega kaotab keha koos rasvaga ka olulise hulga lihasmassist. See omakorda tähendab seda, et ihaldatud sportlikku toonuses kehavormi Sa ei saavuta ning jõunäitajad ei suurene.

Kadu lihasmassis toob lisaks muule negatiivsele kaasa ainevahetuse aeglustumise, mis toetab hoopis kaalutõusu. Kui siis dieet lõpetada või liikumist vähendada, tulevad üleliigsed kilod kiirelt tagasi ja üldiselt on sealt edasi pigem raskem kaalu langetada.

Kutsumata külalised – stressihormoonid

Paljud ei tea, et igasugune treening mõjutab stressihormoonide taset. Sama kehtib ka pikkade kardiotreeningute kohta. Pidevalt kõrgendatud stressitasemega hakkab aga keha hoopis rasva kinni hoidma ja halveneb insuliinitundlikkus. Kõrgendatud stressiseisundis hakkavad domineerima hormoonid, mis tõstavad isu ning vähenevad rasvapõletust reguleerivate hormoonide tase.

Mida pikemalt Sa igapäevaselt pikki treeniguid harrastad, seda suurem stress. Kui retsepti lisada veel lühike uneaeg ja muud igapäevased stressorid töölt või isiklikust elust, pole ideaalset kehavormi kuigi lihtne saavutada. Fitbody klientide puhul olen seda väga palju näinud – justkui tehakse korralikult trenni ja toitutakse tervislikult, kuid kaal ei lange just stressi tõttu.

Tark treeningplaan ehk HIIT treeningud

Ideaalis on treeningplaan mitmekülgne – sama mitmekülgne, nagu Sinu igapäevane toitumine, ning vastab Sinu tervislikule seisundile.

Fitbody naised on kindlasti kursis minu armastusega HIIT treeningute vastu. Selle põhjus on lihtne – kiiremat ja efektiivseimat treeningmeetodit ei ole lihtsalt veel avastatud!

HIIT ehk High Intensity Interval Training on kõrge intensiivsusega treening, kus ühe treeningu jooksul treenitakse nii kõrgel kui madalamal pulsisagedusel, vastavalt enda treenitusele, sest koormust on lihtne ise regulaarida. HIIT meetodil võib teha traditsioonilisi kardiotrenne nagu jooks, ratas, ellips, hüpped, sprindid ja muidugi minu lemmikut – lihastreeninguid.

Egle Nabi trennis

Kiire, lihtne, huvitav

Esimene tohutu pluss HIIT treeningute puhul on loomulikult ajavõit. Kui ühtlases tempos aeroobsed treeningud kestavad keskmiselt 45-70 ja mõnel juhul isegi 90 minutit, siis keskmine intervalltreening kestab oma intensiivsuse tõttu ainult 20-35 minutit.

Kuna intensiivsed intervalltreeningud on kehale koormavad, on 1-3 HIIT treeningut nädalas täiesti piisavad, et keha taastuda jõuaks. Tastumine on väga oluline, sest muidu ei jaksa Sa maksimumpingutust teha, mis ongi selle trenni mõte.

Teine tohutu pluss on mitmekesisus – treeningud on väga erinevad ja huvitavad. Enamik HIIT treeninguid on tehtavad oma keharaskusega, kuid edasijõudnute kavasid saab teha ka jõusaalis kasutades lisaraskuseid.

See omakorda tähendab, et saad kiire ja efektiivse trenni teha igal pool ja igal ajal. Näiteks hotellitoas, õues ning käepärase lisavarustusega kasutades matina vaipa ja lisaraskusena käekotti. Kombineeri HIIT treeninguid ka teiste treeningutega!


Silmnähtavalt parem vorm

Erinevalt kardiotreeningutest ei kahanda intervalltreening lihasmassi. Kui teed treeninguid aktiivselt ja pingutad, siis näed üsna kiirelt muutust enda vormis ja füüsilises võimekuses.  

HIIT tõstab testosterooni- ja kasvuhormoonitaset, mis on mõlemad olulised ainevahetuse kiiruse reguleerimisel ka naistel. See tähendab, et treeningujärgselt ainevahetus kiireneb ja rasvapõletus intensiivistub.

Treeningujärgselt seega söögiisu väheneb, insuliinitundlikkus paraneb ning lõpptulemusena väheneb ka rasvaprotsent.

See kõik võib tunduda keeruline, aga tegelikult saabuvad tulemused kiiresti, kui tegutseda teadlikult.

Mina armastan just intensiivseid intervalltreeninguid, sest need võtavad vähem aega, on alati huvitavad ja väljakutsuvad, aitavad kaalu langetada ja säilitavad lihasmassi.

Kaalulangetuseks sobivad treeningkavad leiad Fitbody HIIT Weight Loss seeriast.

Kui soovid treenida jõusaalis, vali alustuseks HIIT Gym 1.1 kava ning jätka HIIT Gym 1.2. kavaga.

Kodus treenimiseks vali HIIT Home kava.

Mõlema kava puhul on hästi oluline pidada kinni treeninguaegadest. Jälgi täpselt treeningu juhendit ning kasuta Intervalltaimeri rakendust, et treeningu ja puhkepausid oleksid täpselt nii, nagu ette nähtud!

Mõnusat treenimist!

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga SIIN.