on korvi lisatud

 

Eha (64): Vanus on ainult number!

  • 40+
  • Edulood
  • Enesekindlus
Blogipostituse bänner

Eha (64) võtab osa Fitbody väljakutsetest, jookseb maratone, võistleb crossfitis ning naudib elu täiel rinnal. Kolme lapse ema ja kahekordne vanaema tõestab, et elumuutuse võib ette võtta igas eas ning see on päris kindlasti seda väärt!

Eha silmapaitsev füüsiline vorm ja särtsakas olek paistab kaugelt silma. Pole ka ime – Fitbody pikaaegne liige käib jõusaalis, jookseb maratone ja võistleb endast noorematega Crossfitis. “Vanus on ainult ju number passis,” teatab Hiiumaa naine. “Tähtis on end oma kehas hästi tunda,” arvab naine, kes ei ole viimase kümne aasta jooksul isegi nohus olnud.

Uus elustiil ja -24 kg 

Ometi ei ole Eha alati sportlik ja heas vormis olnud. “Kooliajal olin küll hea tervisega, kuid laste sünd jättis oma jälje. Kilod muudkui lisandusid ning lõpuks olin sattunud stressisöömise sõltuvusse. Kaalusin 84kg, olin nii negatiivsust täis, endasse tõmbunud ja füüsiliselt väga kehvas vormis,” tunnistab naine. “Ülekaal mõjutas tuntavalt minu tervist – tegin läbi seljaoperatsiooni, vasaku põlve-ja õla atroskoopilise operatsiooni, samuti võitlesin kõrge vererõhu ja peavaludega.” Kümne aasta tagune olukord ei jätnud muud võimalust, kui end käsile võtta ja oma elustiili muuta. 

Eha 10 aastat tagasi ja praegu

Alustuseks kaardistas Eha enda olukorra ning hakkas pidama toitumis- ja treeningpäevikut. “Minu varasem toitumine ei olnud väga tervislik. Toitude üleskirjutamine pani mind aga enne mitu korda mõtlema, kui mõne ahvatluse suhu pistsin. Tegelikult see ei olnudki dieedi pidamine, vaid sõna otseses mõttes elustiili muutus,” arutleb Eha, kes ammu enam toidukoguseid ei kaalu ega kirja pane. 

Uute harjumustega kohanemine võtab alati aega, kuid juba poole aastaga kadus 24kg ning saavutatud kaalunumber püsib tänaseni. “Minu elu on täielikult muutunud – naudin kõike, olen muutunud nii positiivseks, elan ja säran!” julgustab Eha ka teisi teekonda ette võtma. “Jälgin väga oma toidu kvaliteeti, väldin valmistoitu ja poolfabrikaate. Mul ei ole enam sellist meeletut magusaisu nagu varem ja minu põhijoogiks on vesi,” võtab Eha lihtsalt enda toitumispõhimõtted kokku. Hea abimees on ka Fitbody väljakutses võidetud õhkfritüür, millega saab lihtsalt ja kiirelt tervislikku toitu valmistada. 

Detox Challenge võidu – kuumaõhufritüüriga

Muuta tuleb mõtlemist 

Elustiilimuutus ei ole ainult füüsiline – selleks, et näha püsivat tulemust, tuleb tööd teha ka mentaalse poolega. “Tuleb pidevalt rajal püsida. Väga tähtis on nii toitumises kui treeningutes distsipliin ja järjepidevus, sihikindlus, sest vaid siis näed tulemusi. Vabanduste otsimine põletab kahjuks 0 kalorit tunnis!” tõdeb Eha. 

“Vabanduste otsimine põletab kahjuks 0 kalorit tunnis!” tõdeb Eha. 

Peale kaalukaotust oli loogiline järgmine samm alustada treeningutega. Juhuslikult ajakirja sirvides jäi talle silma Egle Nabi juhitud BeFit vormikonkurss, mis koosnes peamiselt lihastreeningutest. Endalegi üllatuseks võitis Eha parima muutujana tol ajal 57-aastasena konkursi, mis andis motivatsiooni ennast veel enam proovile panna. 

Peale konkurssi on Egle jäänud Ehale suureks motivaatoriks. “Egle on nii särav hing ja nakatab kõiki koheselt trennipisikuga! Tõeline professionaal!” Väljakutsed meeldivad Ehale ka täna, nüüd küll tänapäevases veebiversioonis. “Fitbody Challengetest saan alati palju uusi teadmisi nii toitumise kui treenimise teemal.  Väljakutsetes on alati üliägedad treeningkavad nii kodus kui jõusaalis treenimiseks – iga kord on midagi uut ja põnevat!”

Trenni teeb Eha vastavalt võimalustele umbes 4 korda nädalas jõusaalis ja vabadel päevadel jookseb hommikuti 5-kilomeetrise ringi. “Töötan raske puudega inimestega ja see on ka vaimselt väga raske töö. Trenn on mulle ka väga suur stressimaandaja ja aitab kogunenud pinged maha laadida. Liikumine aitab mul palju paremini igapäevaga toime tulla,” tunnistab naine. 

Vanus ei takista sportimist

Peale elustiilimuutust on trennist saanud Lausa omamoodi sõltuvus. “Minu eas on juba emotsioon tähtsam kui tulemus. Mulle meeldib ennast ületada ja näha, milleks ma oma eas veel võimeline olen. Ja see kõik on nii äge! Ma ei karda olla milleski algaja ning teha vigu. Tunnen rôômu liikumisest, sest seda meie keha tegelikult ju vajab!” 

Mulle meeldib ennast ületada ja näha, milleks ma oma eas veel võimeline olen.

Eha on osalenud kõikides Fitbody poolt korraldatud Hiiumaa suvelaagrites. “Olen seal olnud vanim osaleja, aga tehes trenni koos üliägedate trennikaaslastega imeliste treenerite Egle, Epu ja Romani juhendamisel, on see kõik nii äge, et vanus ei mängi siin küll mingit rolli!” 

Lihastreeningutele tasakaaluks meeldib Ehale ka joosta. Läbitud on täismaraton ja tänaseks olen läbinud ka 6 poolmaratoni, viimasel Maijooksul Tallinnas tuli ajaks 42 min ja 2500 osaleja seas 951. koht. “Aasta tagasi avastasin enda jaoks sellise ägeda ala nagu Crossfit, mis on kõige mitmekülgsem jõu- ja vastupidavusala, kus olen juba ka 2 korda võistlustules olnud. Kahjuks seal tuleb küll endast poole noorematega võistelda, aga see ei hirmuta, sest võistlen eelkõige iseendaga. Eesmärk on alati lõpuni pingutada, mitte katkestada,” avaldab Eha. 

Sportida saab igal aastaajal ja igal pool

Igavese hea vormi saladus

Imetlusväärse vormi saladus ei olegi tegelikult saladus, vaid hoopis teadlikkus. “Elu on mind kokku viinud inimestega ja treeneritega, kes on mulle õige tee kätte juhatanud ning toetanud,” arvab Eha ja lisab, et edu ei tule kunagi ilma võitluseta. “Näiteks tuleb meeles pidada, et oluline ei ole mitte kaal vaid kehakoostis – kui palju on sinu kehas lihasmassi. See määrab tegeliku vormi,” teab Eha. 

Üks oluline nipp, mida tihti alahinnatakse, on ka piisav uni ja hea unekvaliteet, mida Fitbody väljakutsetes rõhutatakse. “Püüan enne uinumist hoiduda vähemalt 1 tund ekraani vaatamisest, et parandada unekvaliteeti,” toob Eha välja ühe olulisema aspekti treeningutest taastumisel.

Teistele soovitab Eha elada täiega ja teha, mida armastad, sest aega selleks ei anta lõpmatuseni. “Edu saavutamiseks tuleb võidelda, higi valada, pingutada ja samas on see nii nauditav. Ei ole olemas suuremat väljakutset, kui väljakutse iseennast muuta ja see viibki elus edasi!”

Ei ole olemas suuremat väljakutset, kui väljakutse iseennast muuta ja see viibki elus edasi!”

Lihastreening on nooruslikkuse alus

Treener Egle Nabi sõnul on lihastreening üks peamisi anti-aging komponente. Toonuses lihased hoiavad meie keha stabiilsena, rühti sirgena ning mõjutavad nii tasakaalu kui lihaskoordinatsiooni. “Paljud ei mõtle sellele, et lihastrenn parandab ajutegevust. Õpetame kehale, kuidas teha uusi harjutusi, kuidas tõsta suuremaid raskusi. See on pidev koostöö pea ja keha vahel,” selgitab Egle. 

Eha koos Egle Nabiga Hiiumaal

Kaalulangetuse puhul on Eha saavutus aga Lausa musternäide. “Eha tegi kõik asjad õigesti ja teadlikult. Alustas toitumise korrigeerimisest ning seejärel lisas oma plaani lihastreeningud, mida kombineeris edaspidi kardio ning teiste spordialadega. Selline teadlik lähenemine aitab vormi säilitada ja veelgi parandada,” tunnustab Egle. 

Lihastreening = parim kaalulangetusviis

Parim viis kaalulangetamiseks ongi tegelikult just lihastreening. “Tihti arvatakse, et alla võtmiseks tuleb teha pikki aeroobseid trenne, kui tegelikkuses kaotab selline treening lihasmassi, mis ülekaalu puhul on harilikult liiga madal,” selgitab Egle. Vanusega väheneb lihasmass inimestel veelgi ning ainevahetus aeglustub. “Hea lihastoonus tähendab kiiremat anevahetust puhkeasendis. See on tegelikult pika ea ja hea füüsise alus – nii kehaasend, hormonaaltasakaal, insuliinitase, liigeste tervis sõltuvad füüsilisest toonusest.”  Pikad sundasendid ja ühekülgne aeroobne treening viib aga tihti liigesevaludeni. 

Hea lihastoonus on tegelikult pika ea ja hea enesetunde alus.

Lihashastrenn ei tähenda tingimata jõusaalis käimist. Alustada võib oma võimetele vastavalt koduste treeningutega, kasutades oma keha raskust ja abivahenditena kummilinte. Treening ei pea olema ka 60 minutit pikk vaid piisab ka 25-minutilisest harjutuste tegemisest 2-3 korda nädalas – peaasi et lihas saab koormuse. “Kõik Fitbody treeningud ja väljakutsed on oma olemuselt lihastreeningud ja disainitud just naistele lihastoonuse tõstmiseks. Treenimisel ei ole vanusepiiri, on vaid enesetunne. 

Fitbody treenerid Roman ja Egle koos Ehaga Hiiumaa Ritriidil

Meie partnerid