on korvi lisatud

 

Maitsestame toidud imeliseks!

  • Kaalulangetus
  • Toitumine
Blogipostituse bänner

On levinud müüt, et kõik hea on ebatervislik ja tervislik toit ei ole piisavalt maitsev. Tegu on tõepoolest müüdiga, sest toitusid on võimalik imeliselt maitsestada, kasutades erinevaid maitseaineid ja ürte. Ja kas pole mitte hea toidu üks omadus see, et peale sööki on ka hea enesetunne? Rääkimata faktist, et söömise mõte üleüldse on varustada meie keha vajalike toitainetega.

Kui oleme harjunud sööma palju valmistoite, fritüüritud rasvaseid toite ja erinevaid kastmeid ja majoneese, võib meie maitsetaju olla veidi häiritud ning nö “tavatoit” võib tunduda maitsetu. Rasvade, soola ja suhkru ning erinevate maitsetugevdajate kasutamine paneb meid ka suuremaid portsjoneid sööma ning häirib täiskõhutunde tekkimist.

Tegelikkuses on aga lihtsate nippide abil võimalik vahetada rasvased kastmed tervislikumate vastu ning muuta oma toidulaud uute või unustatud maitseainete abil põnevaks ja mitmekesiseks!

Ürdid – palju enam, kui peotäis rohelist

Tihti me isegi ei adu, kui palju kasulikke vitamiine ja mineraalaineid ürtides leidub. Maitsetaimede ja ürtide toidule lisamine aitab suurendada vitamiinide ja mineraalainete ning antioksüdantide saamist. Rohelised maitsetaimed, nt petersell on näiteks heaks  K-vitamiini allikateks.

Hummus köögiviljadega

Kasuta toiduvalmistamisel ning salatikastmetes tilli, koriandrit, basiilikut, pune, karulauku, rosmariini, salveid või tüümiani – kõigil on tohutult häid omadusi ning nullilähedaselt kaloreid. Hea nipp kokkuhoiuks on tükeldada hooajal paras ports ürte ning säilitada neid talveperioodil sügavkülmas. Nii on alati ürdid omast käest võtta!

Au tuleb anda ka teistele maitsetaimedele – nii tšillipipar, ingver, küüslauk kui sibul muudavad toidu omanäoliseks. Katseta ka erinevate maitseainetega nagu köömned, koriandriseemned, kurkum, karrisegud, kaneel, paprikapulber jne. Kasulikud omadused säilivad maitseainetel ka jahvatatud kujul.

Head abimehed on ka pähklvided nagu tahiini ja maapähklivõi, kuigi neid tuleks tarbida kõrge kalorsuste tõttu mõõdukalt.

Maitsev kaste ilma liigseta

Kuna valmiskastmed sisaldavad enamasti liigselt soola, suhkrut ja erinevaid lisaaineid, on hea nipp proovida kodus lihtsamaid kastmeid ise teha. Majonees või hapukoor on lihtsalt asendatavad kreeka jogurti ja kodujuustuga ja maitset saad lisada maitseainetega.

Imeline kaste on ka hummus, mis sobib nii dipikastmena, salatisse kui pastakastmena. Pastakastmeks on imeline ka tomatikaste, mida on samuti mõnus basiiliku, musta pipra ja paprikapulbriga maitsestada.

Õli-baasil kastmeid saab valmistada edukalt ka vähema koguse õliga, kaotamata sealjuures maitses. Lisa vähesele kogusele oliiviõlile sidrunimahla ning haki oma lemmikürte. Kui sulle maitseb küüslauk, pressi kastmesse üks küüs. Kui Sinu päevane suhkrutest ja maiustustest saadav energiakogus lubab, võid maitset anda ka lusikatäie mee või agaavisiirupiga. Meie soovitame, et Sinu päevane menüü ei annaks rohkem suhkrutest ja maiustustest saadavat energiat, kui 10%.

Proovi uusi kooslusi

Tihti oleme kinni harjumuspärases ja teeme päev-päevalt sama tomati-kurgi salatit. Proovi aga midagi uut – näiteks haara poest kaasa mõni uus köögivili ning otsi retsept, mida sa pole varem valmistanud.

Ahjuporgand granaatõuna, pähklite ja ürtidega

Rohelised baasid nagu lehtsalat, frillis, spinat, rukola, lambsalat, rooma salat jt on eriti suveperioodil hea baas, mida õlikastmetega valmistada. Lisa tomateid, kurki, kikerherneid, ubasid, keedupeeti. Hea nipp on lasta keevast veest läbi külmutatud köögiviljad nagu rohelised herned, aedoad või brokolitükid. Salatisse saad edukalt lisada ka süsivesikuallikaid nagu näiteks keedetud kinoat, bulgurit või täisterapastat. Kombineeri salat meelepärase valguallikaga ja oledki saanud mõnusa täisväärtusliku eine.

Kui sa ei ole veel proovinud, siis tasub talveperioodil katsetada ka ahjujuurviljadega. Tee peet, kaalikas, juurseller või porgand kuubikuteks, küpseta ahjus ja taas on imeline maitseküllane eine valmis! Mõnus vaheldus on ka ahjus küpsetatud kõrvits.

Magusat maitset ja põnevaid kooslusi lisavad näiteks peet, granaatõun ja pirn, mis sobivad hästi soolastesse toitudesse. Samuti võib lisada idusid ja seemneid, et oleks rohkem erinevaid tekstuure.


PROOVI RETSEPTE

Meie peagi valmivast retseptikogust leiad suure hulga maitsvaid retsepte, mis on koostatud vastavalt inimese päevasele toitainevajadusele. See tähendab, et saad toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained, et olla terve ja energiline!

Küüslaugune kreeka jogurti kaste

Sul läheb vaja:

  • 100 g 4% kreeka jogurtit
  • 1 spl sidrunimahla
  • 1 küüs pressitud küüslauku
  • 3 spl hakitud peterselli
  • soola ja pipart

Sega omavahel kokku ja kasuta salatikastmeks või serveeri köögiviljadega dipikastmena.

Kapitühjendus: Taipärane supp kookospiimaga

See supp maitseb alati hästi olenemata sellest, mida sul kapis täpselt leidub.

Retsept aitab sul ka loominguliselt mõelda – millistest toorainetest lihtsa vaevaga taldrikureeglit kasutades maitsva eine saab teha!

Taldrikureegel: 50% köögiviljad, 25% valguallikad, 25% süsivesikuteallikad.

Võid neid kombineerida ja asendada vastavalt enda eelistustele!

Sul läheb vaja:

Vali üks:

  • Valgurikkad oad: Läätsesd / kikerherned / herned/
  • Süsivesikuallikad: kinoa / (toor)tatar, amarant, täisterariis, täisterapasta või kartul
  • Lisa valguallikaks soovi korral: tofu / kana / krevetid / kala.

    Lisa juurde:
  • Juurvilju, näiteks porgandit, paprikat, suvikõrvitsat, šampinjone, brokolit, lillkapsast.
  • Maitsestamiseks: tomatipastat, küüslauku, sibulat, kurkumit, ingveri, koriandrit, peterselli

Maitsestamiseks: tomatipastat, küüslauku, sibulat, kurkumit, ingveri, koriandrit, peterselli.

Valmistamine

1. Keeda kinoa pakendiõpetuse järgi.
2. Pruunista hakitud ingver, küüslauk ja sibul ning jahvatatud kurkum oliiviõlis.
3. Lisa tükeldatud porgandid ja nii palju keevat vett, et pott oleks poolenisti täidetud. Lisa läätsed ja tomatipasta, lase keema tõusta.
4. Lisa ka tükeldatud suvikõrvits, paprika ja šampinjonid. Võid lisada ka brokolit ja lillkapsast.
5. Kui köögiviljad on pehmed, lisa ka kookospiima.

Serveerimisel võid lisada ka värsket koriandrit või peterselli


7 NIPPI, MIS AITAVAD TOIDU MAITSVAKS TEHA

  • Lisa poes ostukorvi alati ka ürte ja kasuta neid loominguliselt toitudes ja kastmetes
  • Leia rasvastele kastmekomponentidele alternatiivid
  • Lisa magusat maitset peedi, granaatõuna või näiteks pirniga
  • Töötle köögivilju erineval moel, sest röstitud, aurutatud ja toores vili maitseb väga erinevalt!
  • Kasuta tekstuuriks seemneid, pähkleid, idusid
  • Tee taldrikureeglit silmas pidades nimekiri võimalikest süsivesikuallikatest ja valguallikatest ja kombineeri neid erinevatel toidukordadel.
  • Proovi vähemalt kord nädalas uut retsepti!

‘FITBODY RETSEPTIKOGU

Fitbody retseptikogu on loodud koostöös toitumisnõustaja Kristin Ojaga. Päevamenüü on koostatud lähtuvalt täiskasvanud inimese päevasest toitainevajadusest. Seega tagavad Fitbody retseptid sulle selle, et saad toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained!

Hetkel on retseptikogu demoversioon kättesaadav #8 Bikini Challenge liikmetele, peagi aga teeme selle kättesaadavaks ka teistele soovijatele!

Kui soovid personaalset toitumiscoachingu paketti, tutvu võimalustega SIIN.
Uudisena on saab nüüd osta ka veebikonsultatsiooni toitumisnõustajaga, kes vastab sinu küsimustele. Vaata teenust SIIT.

Kui soovid tervisenippe edaspidi enda meilile saada, liitu meie sõbralistiga.

Meie partnerid