on korvi lisatud

 

Kas toit tuleb alati välja teenida?

  • Elustiil
  • Enesekindlus
  • Kaalulangetus
  • Toitumine
Blogipostituse bänner

Kas peale trenni kohvikus koogi söömine on okei? Kas “patutoidu” peab iga kord välja teenima? Või tavatoidu? Või hoopis välja treenima? Kui ka Sul on selliseid süümepiinadega koormatud mõtteid esinenud, siis loe kindlasti edasi. On väga oluline, et saaksid siinkohal aru, kuidas Sinu keha ja psüühika töötab.

Egle Nabi sööb ausalt kooki
Egle koos õega kooki söömas

Kas Egle Nabi sööb siis kooki?

Läksin just mõned päevad tagasi trennist kohvikusse ja sõin koos õega ühe maitsva saiakese. Tavaliselt armastan šokolaadikooki, aga seekord võtsin selle imemaitsva, mahlase ja pehme pohla-marsipani saiakese. Kõrvale võtsin kaerapiimaga cappuchino, mis on samuti minu lemmik. Aga – ma ei käinud trennis sellepärast, et kook välja “teenida”. Ma läksin oma õega kohvikusse, sest mulle meeldib temaga aega veeta ja ühtlasi armastan aeg-ajalt ka magusat süüa. Ma käisin trennis, sest ma tõepoolest armastan ka treenida! Ma ei arva, et pean midagi välja teenima- ei pastat ega ka midagi muud, mille järgi mul parasjagu isu on. 

Ilmselgelt ei söö ma kooki iga päev ja mu toitumis- ning treeningharjumused on suures pildis tervislikud, mistõttu ei ole mul ka väga tihti isu ebatervisliku toidu järele.

Tervislik toit on maitsev
Tervislik banaanikeeks kohviga

Kas patutoidud on üldse olemas?

Teema on tohutult oluline, sest väga paljud naised kannavad endaga pea iga ampsuga kaasas pidevat süütunnet. Kuulen pea igapäevaselt, kuidas tembeldatakse mõningaid toite “patutoitudeks”. Menüüst jäetakse toite või isegi toidugruppe (nt. teraviljad, suhkur, rasvad) kardinaalselt välja ning kui aeg-ajalt “keelatud” toite tarbitakse, ei ole süütundel otsa ega äärt. Süüakse liiga vähe, piirates päevast kaloraaži isegi 1500kcal peale, pööratama tähelepanu toote koostisele ja toitainesisaldusele.

Mis juhtub, kui end liigselt piirata

Mis siis Sinuga juhtub? Mina leian, et ükski äärmus pole hea ning enda liigne piiramine on kindlasti äärmus. Väga range toitainegruppide välja jätmine kipub olema ebarealistlik plaan – restorani või külla sattudes on pea võimatu reegleid järgida ning suure nälja korral ei suudeta end harilikult ka piirata. See ei käi mõistagi inimeste kohta, kellel on toidutalumatus või mõni tervislikust seisukohast vajalik piirang.

Süües aga liiga vähe ning madala toitainesisaldusega toitu ei saa Su keha piisavalt energiat ning toitaineid. Mõlemal juhul on tulemus sama: süüakse mingitel hetkedel liiga palju või ollakse pidevas dieet-trenn-libastumine tsüklis.

Sellega kaasneb aga tohutu süümepiinakoorem, mis tekitab omakorda stressiseisundi. Proovitakse veel rangemaid piire seada või hoopis toitu välja treenida, suurendades treeningkoormust ja tehes pikki kardiotrenne.

Kui palju “pattu” on normaalne?

Mida siis teha? Kus on tasakaal? Tõde on tegelikult lihtsam, kui paistab. Kui Sul on enamik ajast tervislikud toitumisharjumused, siis on Sul vähem isu vähem tervisliku toidu järele, sest kehal on kõik vajalik toimimiseks olemas. Kui aga isu tekib ja tunned, et just see kook või pizzalõik sobiks päeva ideaalselt, siis ei juhtu Su vormiga mitte midagi, kui selle ka ära sööd. Söö ja naudi! Isude tekkimine võib olla seotud ka näiteks vähese unega. Magusaisu põhjustest ning nendega hakkama saamisest oleme varasemalt kirjutanud SIIN.

Arvesta, et Su keha kulutab päevas 1000-1500 kcal (olenevalt kaalust ja kehakoostisest) juba ainult ärkvelolekuga. Sa ei pea ka enda igapäevast toitu välja teenima ega treenima – Su keha vajab toitu selleks, et igapäevaseid toimetusi teha.

Näiteid Fitbody retseptikogust: värske salat küpsetatud lõhega, pad thai kanafilee ja juurviljadega, täisteralasanje kanahakkliha ja ohtra juurviljaga.

5 nõuannet, kuidas toiduga seotud stressi vähendada

  • Jälgi, et Su toidulaud oleks vähemalt 80% ajast tervilislik. Toitainerikas vähetöödeldud kvaliteetne tooraine, palju köögivilju, täisteratooted jne.
  • “Patutoite” ei ole olemas! Kui tunned vahel isu vähem tervislike toitude järgi, siis naudi nende söömist ilma süümepiinadeta (eeldades, et eelmine punkt käib Sinu kohta 🙂
  • Väldi ebarealistlikke toitumispiiranguid nagu toidugruppide välja jätmine või väga madal kaloraaž
  • Kui tunned, et pead toidu välja teenima või treenima või oled pidevas dieet-piirang tsüklis, siis proovi oma mõttemustreid samm-sammult muuta ning teha rohkem tasakaalus valikuid. Tulemused ei tule üleöö, kuid on püsivad.

    Avapildi autor Meeli Küttim

Õpime koos häid harjumusi

Kui tunned, et Sinu harjumused võiksid olla paremad ning sooviksid tasakaalus toitumise ja treeningu kohta rohkem teada, siis liitu oktoobris startiva Bikini Challenge programmiga. Väljakutsed on formaat, kus käsitleme lisaks treeningule nii elustiiliharjumusi kui toitumist ja seda koos näidisretseptidega. Meie treenerid ja toitumisnõustaja on Sulle igal sammul abiks.

Kutsu sõbranna punti ja teeme seda taas koos! Ei ole vahet, kas osaled esimest korda või oled veteranosaleja- häid harjumusi ei ole iialgi küllalt!

Kui oled meie meililistis, saad alati info ja uudised ka enda postkasti! Listiga saab liituda meie avalehel.

Meie partnerid