Fitbody klient Piret Marmor (45) on vaid 9 kuuga teinud läbi muutuse, mis paneb jahmatama. Viimase aasta jooksul on Piret kaotanud 17kg rasvamassi, muutnud terve pere toitumisharjumusi ning astunud lavale bodyfitnessi võistlustel. Uurime, millised elustiilimuutused uue Pireti taga on ning milline näeb välja tema argipäev täna.
Piret (45) elab Tartus ning töötab igapäevaselt Jaapanist pärit yumeiho manuaalterapeudina. Peres kasvavad 8-aastane poeg ning 15-aastane tütar, oma aja võtab ka aed ja majapidamine. Täna teevad sporti ja jälgivad oma toitumist ja elustiili kõik pereliikmed ning tulemused ei anna häbeneda.
Fitbody väljakutsest jõusaali
Kahekümnendate elusaastate alguses oli Piret väga sportlik ning töötas pea 10 aastat isegi rühmatreenerina. “Siis kolisin Kesk-Eestisse, kus spordisaale polnud ning umbes 7 aasta jooksul ei teinud ma üldse sporti,” tunnistab Piret. “Mõned aastad tagasi hakkasin rannatennist mängima ning koroona-ajal avastasin Egle Fitbody Challenge väljakutsed. Prismast ostsin enda esimesed hantlid ja hakkasin end kodus liigutama,” räägib Piret treeningutega alustamisest.
Jõusaali minek ei olnud veel paar aastat tagasi isegi valik. “See tundus lihtsalt minusuguse aktiivse inimese jaoks nii igav sport. Ma poleks iial uskunud, et see mulle meeldida võiks,” kehitab Piret õlgu. Huvitaval kombel aga mängis elu kaardid ümber. “1,5 aastat tagasi soovisin, et mees ja tütar muudaksid oma elustiiliharjumusi – hakkaksid trennis käima ja toitumist jälgima. Seega kinkisin neile personaaltreeneri tehtud kava ja kohusetundest läksin ise saali kaasa. Suur oli mu üllatus, kui avastasin, et jõusaal ei ole üldse igav, vaid hoopis väga põnev ja nauditav!” julgustab Piret ka teisi proovima.
9 kuuga võistlusvormi
Kiire progress ja aina parem enesetunne motiveerisid treeningutega jätkama. “Mul tekkis mõte, et kas on võimalik peale 2 last, 45-aastasena, saada sama heasse vormi kui olin 25-aastaselt,” räägib Piret. “Siis pöördusin juba Egle poole, et tellida personaalkava. Alguses keskendusime kaalulangetusele aga kuna olen selline, kes aina väljakutset otsib, siis ei välistanud ka lavale minekut. Seda ei uskunud ma ise ka, et juba 9 kuu pärast võistlema saan. Arvasin, et see võiks juhtuda 5-6 aasta pärast,” avaldab Piret, kes jäi algajate Body Fitness kategoorias 4. kohale. “Minu jaoks oli võistlus tegelikult juba enne lavale astumist võidetud, sest läksin rohkem kogemust saama. Mu unistuste keha oli mul ju juba käes!”
Kõigil on piisavalt aega
Kui tihti räägitakse, kuidas trenni jaoks aega napib, siis Piret lükkab selle väite kategooriliselt ümber. “Kui sa midagi tahad, siis sa leiad võimaluse. Kui ei taha, siis leiad vabanduse. Mul on lapsed, töö, suur aed, abikaasa, kodu. Trenn ei ole minu põhitöö, aga see on sama oluline, kui teised igapäevased asjad – nagu magamine, lastega tegelemine. Asi on prioriteetides,” leiab naine, kes teeb praegu nädalas 4-5 60-minutilist jõutreeningut. “Vaata, kui palju veedad aega teleri eest või sotsiaalmeedias scrollides. Või mine hoopis varem magama ja ärka varem – inimesed alustavad üldiselt hommikut asjalikult, mitte ei maandu teleri ette,” soovitab naine.
Kui sa midagi tahad, siis sa leiad võimaluse. Kui ei taha, siis leiad vabanduse
Motivatsiooni leidmine ja treenimine ei ole sugugi keeruline. “Kui Sul on eesmärk paigas ja professionaali poolt koostatud konkreetne kava, siis tuleb lihtsalt teha ja näedki tulemusi. Siin ei ole mingit erilist annet vaja ega jumalikku puudutust,” on Piret otsekohene. “Avastasin, et olen väga sihikindel. Ainult siis olen trenni ära jätnud, kui olen haige või füüsiliselt tõesti ei saa. Kui motivatsiooni jääd diivanile ootama, siis ei saa kunagi midagi tehtud,” rõhutab naine distsipliini tähtsust.
Jälgib toidu kvaliteeti
Lisaks targalt treenimisele jälgib Piret oma toidu kvaliteeti. “Sa oled ju täpselt see, mida sa sööd – rakud peavad ju end millestki ehitama,” tõdeb Piret. “Mul olid eelnevalt küll toitumisest teadmised olemas, aga suhtusin ükskõiksemalt, sest mul polnud ühtegi eesmärki seatud. Tegin näiteks vahel lõunaks lihtsalt pelmeene, aga täna ma ei raatsi oma kaloreid kräpi peale raisata. Minu lihased, liigesed, luud peavad ju saama oma toitained kätte,” väärtustab ta mitmekülgset toitumist.
Hea enesetunne ja parem vorm on teadagi nakkav ja tänaseks on terve pere toitumine muutunud. “Minu ettevõtjast mees väitis mulle veel paar aastat tagasi, et kiire graafikuga ei ole võimalik tervislikult toituda ja trenni teha ning lisaks on ülekaal geneetiline,” muigab Piret. “Näitasin talle uuringuid, mille järgi 99% inimestel on ülekaalu põhjuseks valed elustiiliharjumused ja ütlen uhkusega, et täna ei jäta ta ühtegi trenni vahele ja näeb päris hea välja!”
Peres peetakse oluliseks tooraine kvaliteeti ning tervislikke toiduvalmistamise meetodeid. “Jälgime, et menüü oleks vaheldusrikas. Sööme palju juurvilju, searibidest on saanud sisefilee, sinke suitsutame ise ja väldime igasuguseid säilitus- ja täiteaineid. Pudrul käivad marjad, mitte moos. Muide, suhkur on üks suurimaid sõltuvusaineid maailmas,” soovitab Piret kõigil oma toitu jälgida ning lükkab ühtlasi ümber müüdi, et sale olemiseks tuleb taluda näljatunnet või süüa üksluiselt.
Vahe on enesetundes
Peamine vahe on enesetundes. “Lihtsalt nii palju parem on olla, meeled on erksamad, toidu maitse on teistsugune, tunnetus maailmast on teistsugune,” tõdeb Piret. “Ma ei tarbi enam ka alkoholi, sest see väsitab mind ära. Ükskõik milline kogus on ajule halb ja ma lihtsalt enam ei vaja seda,” tunnistab naine.
Üks oluline aspekt elustiilis, mida tihti alahinnatakse, on uni. “Inimene peab piisavalt magama, et taastuda! 7-8 tundi magada on väga oluline – nii ärkad hommikul puhanuna ja jaksad teha trenni ja igapäevaseid toimetusi,” rõhutab naine. Neurobioloogid peavad efektiivseks ka hommikust väikest füüsilist koormust. “Teen hommikul ärgates 15-20 minutilise õuetreeningu, kus jooksen ja jalutan vaheldumisi 30-sekundit. See tõmbab nii värskeks, et kohvi ei ole vajagi! Siis käin dushi all ja söön hommikust,” soovitab Piret ka teistel oma hommikud kiirelt käima tõmmata.
Kui soovid ka oma ellu positiivseid muutusi tuua, vali endale sobiv treeningprogramm Fitbody kavade seast. Ehk oled Sina see, kes on meie järgmine väljakutsest kasvanud edulugu?
Loe Lisa SIIT.