on korvi lisatud

 

Kõik, mida sa pead teadma toidulisandite võtmisest

  • Enesekindlus
  • Toitumine
Blogipostituse bänner

Rääkides treeningust ning toitumisest, tulevad tihtipeale jutuks toidulisandid. Kuidas aga aru saada, millised ja kas üldse on toidulisandid just sulle vajalikud ning millele enne toidulisandite menüüsse lülitamist tähelepanu pöörata? 

Kõige olulisem on toidulaud

Fitbody toitumisnõustaja Kristin Oja sõnul imenduvad toitained kõige paremini toidust. Seetõttu tuleks seada prioriteediks, et päevane menüü sisaldaks piisavas koguses vitamiine, mineraalaineid ja teisi kehale vajalikke toitaineid. “See on peamine põhjus, miks lõime Fitbody retseptikogu. Kui enamik toitumisprogramme keskendub kalorite lugemisele, on meie menüüd koostatud silmas pidades täieskasvanud inimese päevast toitainevajadust.”

Fitbody retseptikogu

Paraku on aga paljudel inimestel elutempo kiire, toitumisharjumused ei ole ideaalsed, mistõttu võib juhtuda, et me lihtsalt ei saa alati kõike tavatoidust kätte. Ka toidu kvaliteet võib olla oodatust madalam, sest mõningal juhtul toidu töötlemisega toitainete sisaldus väheneb, muld, kus toit kasvab, ei pruugi olla piisavalt viljakas, toit seisab kaua poeriiulitel jne. 

Samuti võib tiheda dieedipidamisega või teatud toitude vältimisega jõuda olukorda, kus kehal on puudus olulistest „ehitusmaterjalidest“ ja siis ei toimi keha enam nii nagu vaja. Sama võib juhtuda suure treeningkoormuse korral ning ka rasedatel ja imetavatel emadel. 

Happy Aging kliiniku asutaja Siret Liivamägi sõnul on väga oluline aspekt ka soolestiku mikrobioomi seisund mis mõjutab teatud toitainete, mineraalainete ja vitamiinide imendumist. “See võib tähendada, et keha ei pruugi ei toidust ega ka toidulisanditest vajalikku kätte saada”, selgitab Liivamägi.

“Lisaks on mõnel inimesel geneetiliselt teatud ainetele sh. ka vitamiinidele, suurem vajadus, näiteks B-grupi vitamiinidele. See tähendab, et isegi kui toitume tervislikult, võib olla vajadus võtta B-grupe vitamiine lisaks.”

Kuidas aru saada, et midagi puudu on

Esimesed märgid toitainepuudusest võivad olla üsna tagasihoidlikud. Võid märgata, et nahk on pisut kuiv või elutu, juuksed langevad välja või on haprad või hakkavad viirushaigused kergemini ja tihemini külge. Võid tunda väsimust, unekvaliteedi langust või esineb lihaskrampe. Vahel annab keha toitainepuudusest ise märku ning tekivad veidrad isud. 

Samas ei pruugi kerged puudujäägid isegi enesetundes kuidagi tunda anda enne, kui on tekkinud tõsisemad sümptomid või arenenud välja juba kroonilised haigused. Samas võivad nii toitainete puuduse kui toidulisandite liigtarbimise sümptomid olla väga sarnased.

Neile, kes treenivad

Liivamägi nendib, et inimeste vajadused sõltuvad küll nende elustiilist, füüsilisest aktiivsusest ja tervislikust seisundist, kuid võib välja tuua mõned üldised suunised ja toidulisandid, mis aktiivset elustiili toetavad.

Treenivad naised võivad vajada rohkem kaltsiumi ja D-vitamiini, et toetada luude tugevust ja vältimaks vigastusi. See on eriti oluline peri- ja menopausi ajal, kus luude hõrenemine võib olla tulenevalt hormonaalsetest muutustest probleemiks.

Omega-3 rasvhapped aitavad säilitada  ja toetada südame- ja veresoonkonna tervist, vähendades põletikku ja hoides kolesteroolitaset. Lisaks toetavad  omega-3 rasvhapped ka liigeste tervist, mis on treenivatele naistele oluline.

Fitbody naised treeninglaagris

Raud on spordiharrasjajatele tähtis, kuna kehal on suurem vajadus hapniku transportimiseks lihastesse. 

Ülimalt oluline on tagada piisav valgu tarbimine, eriti pärast treeningut, et toetada optimaalset lihaste taastumist ja tugevnemist. 35+ aastastel naistel võib olla vaja rohkem valku, et säilitada lihasmassi ja vähendada vanusest tulenevat lihasmassi kadu. Valk säilitab ühtlasi täiskõhutunnet, mis võib olla kasulik kehakaalu kontrolli all hoidmisel.

Magneesium aitab närvisüsteemi ja lihaste funktsiooni reguleerida  ning toetab luude tervist. Treenivate naiste jaoks võib see olla eriti oluline lihaste lõdvestamiseks ja krampide ennetamiseks.

Samuti on oluline CoQ10 tänu selle antioksüdantsetele omadustele, mis aitab kaitsta keha vananemisega seotud kahjustuste eest ning toetada südame tervist ja üldist treeningujärgset taastumist. 

Kontrolli enda tervist regulaarselt!

Egle Nabi soovitab klientidel käia regulaarsetes tervisekontrollis, sest vaid nii saab olla kindel, millises seisukorras keha täpselt on. “Kui teame, millised on keha vajadused ning nõrgad kohad, saame neid ennetavalt toetada. Mina olen teinud Happy Aging kliinikus geenitestid, mis näitavad võimalike terviseriskide soodumust ning teen igal aastal ka veretesti, mis peegeldab minu tervise hetkeolukorda,” selgitab Nabi.

Testide tulemused võivad olla üllatavad. “Minu suureks üllatuseks on mul D-vitamiini tase kõrge, kuigi ma seda toidulisandina juba mõnda aega ei võta. Seda vitamiini soovitatakse tihti talveperioodil võtta, kuid tegelikkuses mina seda hetkel ei vajagi,” rääkis Nabi. “Samas ilmnes geenitestist, et mul võib olla suurem vajadus antioksüdantide järele. Veretestist selgus, et Q10 tase oligi väga madal ning arst andis soovituse Q10 juurde võtta.”

Egle Nabi arsti konsultatsioonil

Geenitestidest selgus, et tänu teadlikele elustiilivalikutele, füüsilisele aktiivsusele ning tervislikule toitumisele on mitmed pärilikud terviseprobleemid jäänud avaldumata. “Meie peres on esinenud diabeeti ning ülekaalu. Minul need veel avaldunud ei ole. Seega olen elav näide sellest, kuidas elustiiliga terve püsida,” rõhutas Egle. “Ootan põnevusega, et 6 kuu pärast uued analüüsid teha, et näha, kuidas tulemused on muutunud.”

Kuidas toidulisandeid valida ja tarbida?

Toidulisandite turg on oluliselt vähem kontrollitud kui ravimid ning seetõttu tuleks toidulisandit valides teha korralik eeltöö. Oluline on toidulisandite biosaadavus, millises vormis on sinna lisatud aktiivained, milliseid mahuaineid kasutatakse ja millest on valmistatud näiteks kapsli korral toidulisandi ümbris. 

Oluline on ka see, et toidulisandeid tuleb võtta kindlaks määratud aegadel, korrelatsioonis toidu ning vedelikutarbimisega (näiteks kohv). Lisaks on oluline toidulisandite omavaheline kombineerimine ning sealsed võimalikud mittesobivused.

Näiteks D-vitamiini tarbimisel on hädavajalik magneesiumi piisav varu või selle juurde tarbimine, kuna magneesium võimaldab D-vitamiini muuta selle aktiivsesse vormi ja vaid see vorm aitab kaltsiumit luudesse siduda. Samas kui kaltsium ja magneesium takistavad raua imendumist ehk neid ei tohiks kunagi koos võtta ega ka raua preparaate tarvitada samaaegselt piimatoodetega. 

Lisandite tarbimise oluline faktor on järjepidevus – kui määratud toidulisandit tarbitakse iga päeva asemel vaid 2x nädalas, siis sarnaselt trenniga ei pruugi näha oodatud tulemusi. 

Fitbodys müüdavad SELF toidulisandid on valmistatud Rootsis, on gluteenivabad ning läbinud põhjaliku kvaliteedikontrolli. Samuti soovitame Austrias valmistatud Biogena toidulisandeid, mis on saadaval Happy Aging kliinikus. 

Omega 3 on oluline rasvhape


Täpne annustamine ja personaalne raviskeem

Juhul, kui tervisetestid on tehtud meditsiiniasutuses, saab arst koostada personaliseeritud raviskeemi, kus avanevad lisaks toidulisanditele ka mõningad uudsed võimalused tervise toetamiseks. 

“Suukaudsel manustamisel tuleb läbida nii soolebarjäär kui maksasüsteem, mistõttu üldisesse vereringesse jõuab vaid osa toimivast ainest ning ei ole võimalik öelda, kui palju organism neist tegelikult omastab,” selgitav Liivamägi. Analüüsitulemustest, tervislikust olukorrast ja elustiilist lähtuvalt saab koostada infusiooniteraapiaid, kus vajalikud vitamiinid, antioksüdandid ning muud kasulikud ained viiakse organismi veenisiseselt. Nii saame tõstab ainete biosaadavuse 100%– ni” selgitab Liivamägi.

Infusiooniteraapiad sobivad hästi keha turgutamiseks kvaliteetsete mikrotoitainetega, haiguste ennetamiseks, aga ka sportlastele taastumiseks, et vähendada stressi ja puhastada organismi. 

Liivamägi sõnul on suuremate puudujääkide puhul mõistlik keha varud infusiooniteraapia abil kõigepealt teatud piirini täita ning seejärel nö järelhooldusena jätkata suukaudsete toidulisanditega. “See kehtib näiteks raua puhul, kus väga madalat rauataset on suukaudse ravimiga väga keeruline väiksema imendumise tõttu normi piiridesse saada,” toob ta näite. Märkimist väärib ka see, et intravenoossete teraapiate kaudu manustatakse ainult retseptiravimeid, mis on ülimalt kontrollitud ja reguleeritud. 

Üsna uue meetodina kasutatakse on populaarsust kogunud süst ehk intramuskulaarne teraapia, mis on teinekord ka kiireim lahendus. Süsti kujul pakub Happy Aging kliinik D-vitamiini, B12 vitamiini, biotiini ja seleeni. Näiteks D-vitamiini puhul annab süst kehale 2-3 kuuks varu, mis tähendab, et see on hea lahendus inimestele, kes igapäevaselt toidulisandi võtmise võivad unustada. 

Tarbi alati teadlikult!

Fitbody soovitab teha regulaarseid tervisekontrolle enda pere- või spordiarsti juures või enda valitud terviseasutuses ning lisada toidulisandid enda terviseplaani vajaduspõhiselt. Soovitame enne tarbimist konsulteerida spetsialistiga või uurida iseseisvalt põhjalikult toidulisandite koostist, toimeaineid ning valmistamisviisi olles kriitiline reklaamis ning märgistusel esitatud paljutõotavatesse väidetesse.

Kui soovid oma tervisega süvitsi tegelega ning täpselt oma tervislikku seisundit kaardistada, kehtib Fitbody klientidele Happy Aging kliinikus sooduskood FITBODY, mis annab teenustelt 10% soodustust.  Vaata teenuseid.

Meie partnerid