Treenimisel ja taastumisel on omavahel väga tihe seos. Selleks, et treeningud oleksid tulemuslikud ja tervist toetavad, tuleb anda kehale piisavalt aega ja ressursse taastumiseks. Lihtsustatult – sinu taastumisest sõltub sinu treeningute progress ja kaalulangetuse tulemuslikkus.
Siin tuleb mängu individuaalsus – mis sobib ühele, ei pruugi teise inimese puhul üldse töötada. Inimese kehatüüp, vanus, elustiil ja treeningu intensiivsus määravad, milline koormus talle sobib ja kui palju taastumist just tema vajab.
Ületreenimine võib olla salakaval vaenlane. Kui kehal ei ole piisavalt aega taastuda, on kortisooli tase pidevalt üleval ning see mõjutab sisuliselt kõiki elualasid. Võib tekkida meeleolu langus, kannatada une kvaliteet, väheneda nii füüsiline kui vaimne sooritusvõime.
Oluline on leida enda jaoks optimaalne treeningkoormus, millest suudad taastuda. Kuula lihtsalt enda keha – kerge lihasvalu puhul võib kerge treening olla omal kohal, samas tugevama lihasvalu korral tasub kaaluda hoopis rahulikku jalutuskäiku või lõõgastavat massaaži.
Õige toitumine mängib taastumisel samuti olulist rolli. On oluline, et saaksid toidust piisavalt valku, mis on sisuliselt lihaste ehitusmaterjal. See on eriti oluline naistel vanuses 35+, sest vanuse suurenedes lihasmass väheneb. Samuti pole soovitatav treenida tühja kõhuga – see võib keha viia stressiseisundisse, kus ta hakkab energiavarusid kinni hoidma.
Lisaks füüsilisele puhkusele on taastumisel abiks ka vaimne lõõgastus. Meditatsioon ja teadlik hingamine aitavad kehal ja meelel lõdvestuda, vähendades stressi ja toetades taastumist. Oluline on leida tasakaal treeningu ja taastumise vahel ning kohandada seda oma elustiili ja vajadustega – see tagab pikaajalised tulemused ja hea enesetunde.
Leia endale sobiv rütm, kuula oma keha ja ära unusta, et taastumine on sama oluline kui treenimine!