Egle Nabi usub, et parim viis stressi maandamiseks on füüsiline liikumine. “Kõige suuremad õppetunnid tulevad perioodidel, kus fookus läheb iseenda pealt ära. Siis on eriti oluline jälgida enda liikumist, und ja und, sest just siis on häid harjumusi kõige keerulisem hoida.”
Kui tervislikuks pead oma elustiili?
Sportlane minus tunneb kogu aeg, et alati saaks midagi teha paremini. Tegelikult on perioodid hästi erinevad. On aegu, kus mul on enda tervis väga tugevalt fookuses. Ja on perioode, kus mees on pikalt ära, püüan hallata pereelu kolme lapsega ja teha tööasju ning tunnen, et jään ise tahaplaanile. Ükskõik, kui hästi ma teoorias ei teaks tasakaalu olulisust, ajad on erinevad.
Mis on su elu senised suurimad õppetunnid, mis on pannud sind tegema tervislikumaid valikuid?
Ma arvan, et need ongi perioodid, kus fookus läheb iseenda pealt ära. Viimased kolm aastat on ehk kõige intensiivsemad ja stressirohkemad olnud. Väikese lapse kõrvalt on olnud unega raske. Tunnen, et kui koormus kasvab, annab keha sellest märku. Mul ei ole tavaliselt traditsioonilisi külmetushaigusi, aga näiteks kaob mul hääl ära või siis tuleb mingi muu tervisemure, mille tõttu ma ei saa üldse oma tööd teha. Kui mul häält ei ole, ei saa ma inimestega suhelda, ega treeningvideosid teha. Ja kui ma keha märguandeid ei kuula, siis need muutuvad järjest tugevamaks. Võib-olla on asi ka selles, et vanusega olen õppinud oma keha paremini tundma.
Kuidas hoolitsed oma vaimse tervis eest? Millega maandad stressi?
Minu jaoks on selleks trenn ja füüsiline liikumine. Ükskõik mis olukord parajasti ei ole, püüan leida enda jaoks kasvõi 20 minutit jalutamiseks. Ütlen perele, et lähen nüüd uksest välja ja tulen 20 minuti pärast tagasi palju toredama emana. Koormus ei pea olema ekstreemne, vaid igaühe jaoks meeldiv. Usun, et see on kiireim viis oma hetkeseisundit muuta. Aga kui elu pakub suuri väljakutseid, siis püüame perega liikumisrutiinile jääda kindlaks nii palju kui võimalik.
Kui palju pühendad nädalas aega liikumisele ja trennile? Millist ala harrastad?
Minu igas päevas on 50-60 minutit liikumist. Mängin tennist, teen lihastrenne, käin jalutamas ja rattaga sõitmas. Minu trennid sõltuvad palju aastaajast, kuigi ilm ise mind väga ei huvita. Näiteks suvisel ajal olen palju rohkem õues ja teen ka jõusaalitrenne oma keharaskuse ja kummilintidega väljas. Talvel meeldib mulle väga suusatada. Igal aastaaja on omad võlud ja nii säilib trennide osas ka põnevus ja motivatsioon. Lapsi on väga oluline kaasata, sest nad teevad hästi kaasa ja pärast on rahul.
Millised on sinu väikesed tervisepatud? Kas sooviksid neist vabaneda?
See on filosoofiline küsimus. Kuigi sportlasena meeldib mulle täiuslikkuse poole liikuda, siis inimesena leian, et vahel tuleb teha asju, mis võib-olla ei ole nii tervislikud, et hiljem saaks jälle tervislikkuse poole liikuda. Tegelikult mulle väga selline mustvalge heaks ja halvaks liigitamine ei meeldi. Paratamatult pean kolme lapse kõrvalt tegema vahel ka hilistel tundidel arvutis tööd ja teades, mida see kehale teeb, ei meeldi see mulle üldse. Lisaks on see palju vähem produktiivne kui päeval nendeks asjadeks aja leidmine. Kui selline periood läheb pikaks, hakkab see mõjuma vaimsele tervisele, keskendumisele, toitumisvalikutele ja üldisele võimekusele.
Ma väga jälgin, kuidas mul trennis läheb, millised on raskused, areng ja kuidas suudan keskenduda. On näha, et trennil ja trennil on suur vahe. Nii et uneta periood mõjutab kõike, tujusid niikuinii. Tean, et see on ajutine, aga kindlasti asi, mis mulle ei meeldi. Ja kuigi kehakaaluga mul probleeme ei ole, siis võiksin vähem magusat süüa. Ma söön küll muidu tervislikult, aga midagi magusat mahub ka alati.
Mis on alati sinu külmkapis olemas?
Külmkapis on alati mingid piimatooted, liha, köögiviljad ja salatimaterjal. Mulle meeldivad eriti probiootikumide ja kiudainetega piimatooted, need on kapis olemas. Muidugi ei puudu kapist ka tume šokolaad. See on nii tore, kuidas toidupoodi minnes on enamasti esimeseks just puu- ja köögiviljade valik, kust saab toidukorvi täitmist alustada. Soojaletist me enamasti süüa ei osta, see on pigem harv juhus.
Enamik minu retsepte on leiatavad ka Fitbody RETSEPTIKOGUMIKUST
Kuidas hoolitsed oma unerežiimi eest? Kas oled pigem „öökull“ või „lõoke“?
Kunagi oleksin vastanud, et olen arvatavasti öökull, aga nüüd pigem lõoke, sest mul on lapsed, kes ärkavad alati varem. Samas meeldib mulle ärgata nii nädala sees kui nädalavahetusel sarnasel ajal. Isegi siis, kui olen kauem üleval. Uni on väga oluline ja sellepärast on meil magamistoas alati pime ja jahe. Kindlasti ei loe ma enne magamaminekut töömeile, ega tee suurt keskendumist nõudvaid asju. Samuti ei joo ma enne magamaminekut espressot, ega tee liiga hilja trenni. Kui minnagi õhtul jalutama, siis see on tõesti jalutuskäik, mitte intervalltrenn. Ma tajun, et sellised asjad võivad unnekvaliteeti mõjutada.
Mis on sinu värskeim tervisevaimustus või -avastus?
Kuigi trenn on minu jaoks olnud alati elu osa, siis olen avastanud, kui äge on vahepeal treenida seltskonnas või grupis. Kui keegi küsib minult, et kuidas hoida trenni või tervislikult toitumise motivatsiooni ja samal ajal vaimset tervist toetada, siis võiks kasvõi kord nädalas või paari nädala tagant treenida grupis. Grupiliikmed ei pea olema sinu sõbrannad, vaid lihtsalt sarnase eesmärgi või huvidega inimesed. See on normaalne, et alati ei ole motivatsiooni. Siis aeg-ajalt saadki sina olla see, kes teisi motiveerib ja siis motiveerivad teised sind. Miks mitte leppida ka olemasolevate sõbrannadega kokku trennikohtinguid?
Mis on parim nipp motivatsiooni hoidmiseks?
Soovitaksingi leida toreda rõõmsa grupi, kellega koos saab liikuda. Oluline on leida enda jaoks hobi, mis hoiab ka füüsist ja vaimu. Tasub mõelda, miks sulle meeldib seda teha, mitte et pead seda tegema. Kui suudame stressitaseme kontrolli all hoida, läheb ka muu paika. Oled vaimselt tugevam ja füüsiliselt paremas vormis. Kõige keerulisem ongi võtta enda jaoks aega ja saada aru, et sina ise oled number üks. Väga oluline on leida enda jaoks igas päevas miski, mis paneb silmad särama.
Liitu järgmise Fitbody Lifestyle Team grupiga juba 16. septembril!